Parthenon Mermerleri’nin Aslında Rengarenk Olduğu Ortaya Çıktı

Yenilikçi tarama teknikleri, ünlü Parthenon Mermerleri’nin renklerinin, en az oymaları kadar karmaşık olduğunu gösteriyor.

Parthenon Mermerleri’nin bu bölümü artık beyaz, ancak MÖ 5. yüzyılda ilk işlendiğinde rengarenkti. C: British Museum

Her ne kadar Parthenon mermerleri yüzyıllar boyunca keskin beyaz parlaklıkları nedeniyle hayranlık uyandırmış olsa da, binlerce yıllık hava koşulları, top bombardımanı, kötü kullanım ve aşırı temizlikten önce, heykellerin orijinal olarak parlak bir şekilde boyandığı uzun zamandır biliniyordu.

Boyalarla ilgili kanıtların oldukça zor bulunması, British Museum’daki eski küratörlerin, yıllarca pigment izleri bulmak için boşuna uğraştıktan sonra bazen bunların boyalı olduğundan şüphelendiğini itiraf etmesine yol açtı.

Şimdi ise British Museum’un elindeki heykeller üzerinde yenilikçi tarama teknikleri kullanılarak yapılan yeni bir inceleme, “günümüze ulaşan boya zenginliğine” ilişkin çarpıcı kanıtları ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre bu, mermerlerin boyanmasının şimdiye kadar hayal edilenden çok daha ayrıntılı bir girişim olduğu anlamına geliyor; potansiyel olarak oymaları kadar karmaşık ve incelikli.

(İlgili: 2.400 Yıllık İkonik Heykelin Gerçek Renkleri Ortaya Çıkıyor)

Araştırmacılar, heykellerden bazılarının, insan figürleri ve palmiye yaprağı desenleri de dahil olmak üzere, altındaki mermerin dokusuna ve alttaki kıvrımlara uyacak şekilde boyanmış tasarımlarla oldukça desenli olduğunu gösteren kanıtlar buldu.

Araştırmacılar, tüm pigment izlerinden arındırılmış olmak yerine, Parthenon heykellerinin “MÖ 5. yüzyılın ortalarında Atina’da hayatta kalan çok renkliliğin en iyi korunmuş örnekleri” olabileceğini söylüyor.

British Museum ve Kings College Londra’dan konservatörler, tekstil tarihçileri ve arkeologlardan oluşan bir ekiple birlikte araştırmayı yöneten Chicago Sanat Enstitüsü’nden Dr. Giovanni Verri, “Genel olarak konuşursak, bilimsel alanda çok çok çok küçük pigment izleri buluruz, yani normalde beklediğimiz de budur.” diyor.

“Ve normalde bulunandan daha fazlasını keşfetmek harika bir deneyimdi. Çünkü çıplak gözle hiçbir şey görünmüyordu. En ufak bir iz bile yok. Bu anlamda beklentileri aştı.”

Hava koşulları, top bombardımanı, kaba kullanım ve aşırı temizlik, Parthenon mermerlerinin orijinal boyasının çıkmasına neden oldu. C: British Museum

Çalışmada Verri tarafından geliştirilen, invaziv olmayan bir görüntüleme işlemi olan görünür kaynaklı lüminesans adı verilen bir teknik kullanıldı. Bu sayede, antik çağda yaygın olarak kullanılan, kalsiyum, bakır ve silikondan oluşan insan yapımı bir pigment olan Mısır mavisi adı verilen rengin küçük izlerini tespit edebildi.

Bu renk, çıplak gözle görülmese de tarama tekniğine tabi tutulduğunda parlak beyaz renkte parlıyor. Verri ve ekibi, 11 alınlıklı heykelde ve frizde çeşitli şekillerde kullanılan bir figürde Mısır mavisinin izlerini buldu.

Bu renk, başka bir figür olan Kekrops’un yılan benzeri bacakları üzerindeki tanrıça İris’in kemerini öne çıkarmak ve güneş tanrısı Helios’un arabasıyla yükseldiği dalgaların tepesini vurgulamak için kullanılmıştı.

En çarpıcı olanı, Verri ve ekibinin, kızı Aphrodite ile birlikte kayaların üzerine uzanırken gösterilen Dione’nin heykelinde dikkat çekici detaylar tespit etmesiydi. Araştırmacılar, Dione’nin elbisesinin deseninde Mısır mavisinin dağılımını inceleyerek, giysinin kıvrımları arasında görünüp kaybolan insan figürlerinin yer aldığı dokuma figüratif bir tasarımın parçası olan, bir el ve bir ayağı gösterdiğine inandıkları diğer görüntülerle birlikte koşan bir çift insan bacağı görüntüsünü tespit ettiler. Ayrıca yaygın bir çağdaş motif olan stilize palmiye yaprağı desenini de belirlediler.

Verri, daha önce Parthenon figürlerinin daha sade giysilerle boyandığının varsayıldığını, bunun belki de oymanın karmaşıklığını sergilemek için yapıldığının düşünüldüğünü söylüyor. Aslında çok renklilik de aynı derecede ayrıntılı olabilirdi.

“Bu kadar karmaşık, figüratif, dekoratif bir unsuru, zaten son derece karmaşık olan oymalarla birleştirmenin teknik karmaşıklığı, figürlerin kıvrımlar arasında görünüp kaybolduğu, biraz beklenmedik bir durumdu.”

Araştırmacılar ayrıca heykellerin oyulma şeklini incelemek için diğer tarama teknolojilerini de kullandı. Heykeltıraşların, Olimpos tanrı ve tanrıçalarının elbiselerinin farklı kumaşlarını temsil etmek için incelikle farklı teknikler kullandıklarını keşfettiler. Keten için keskin aletler kullanılmıştı, yün için daha pürüzsüz bir çalışma yapılmıştı ve ciltler ise oldukça cilalanmıştı.

Verri, ortaya çıkan dikkat çekici yeni boya desenlerine rağmen, sanatçıların bunları nasıl kullandıklarına dair ayrıntılı bir bilgiye ulaşılamadığını söylüyor. “Onların gerçekte neye benzediğine dair bir fikir edinmek neredeyse imkansız, çünkü yeterince bilgimiz yok. Pigmentleri bilmek yeterli değil.”


The Guardian. 11 Ekim 2023.

Makale: Verri, G., Granger-Taylor, H., Jenkins, I., Sweek, T., Weglowska, K., & Wootton, W. (2023). The goddess’ new clothes: The carving and polychromy of the Parthenon Sculptures. Antiquity, 97(395), 1173-1192.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login