Yunanistan Artık Parthenon Mermerlerinin İadesini Beklemeyecek

Yunanistan Kültür Bakanı Aristides Baltas, artık Parthenon (Elgin) mermerlerinin İngiliz Müzesi’nden Atina’ya iade edilmesini beklemediklerini açıkladı.

Yunanistan Artık Parthenon Mermerlerinin İadesini Beklemeyecek

Parlamento Komisyonu’nda açıklama yapan Baltas: “Yasal taleplerimizi sürdürmeyeceğiz, çünkü artık davayı kaybetmenin eşiğine geldik.”

Komisyon, 19. yüzyılda Yunan topraklarından çalındığı düşünülen bu kültürel eserlerin iadesi için taslak bir fatura üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu.

Eski Kültür Bakanı Costas Tasoulas ise, meselenin bu şekilde çözülmesinin “kabul edilemez” olduğunu ifade etti. Tasoulas, Parthenon heykellerinin geri getirilmesi için bir İngiliz hukuk firmasından danışmanlık almış ve oldukça fazla çaba sarf etmişti.

İngiliz hukuk firması, hazırladıkları belgeyi Londra’da Yunan Elçiliği’ne teslim etmiş ve bu belge kültür bakanlığına iletilmişti. Ancak, kültür bakanlığı danışmanlığı geri çevirmiş ve kabul etmeyi reddetmişti.

200.000 İngiliz Sterlini bedelindeki bu yasal danışmanlığın tamamının, isminin gizli kalmasını tercih eden ve Londra’da yaşayan bir Yunanlı tarafından ödendiği biliniyor.

Aktör George Clooney ile yaptığı evlilikle tanınan insan hakları avukatı Amal Clooney’nin Atina’ya gelen avukatların arasında bulunması, Parthenon mermerleri meselesine büyük bir şöhret kazandırmıştı ve Yunanistan’ın davadaki konumu açısından uluslararası bir sempati kazanmasını sağlamıştı. Hatta, Tasoulas, bu sorun ilk gündeme geldiğinde, üç İngiliz meclis üyesinin mermerlerin orijinal yerlerine dönmesi gerektiğini savunduklarını da belirtiyor.

Yunanistan bugüne dek, mermerlerin Atina’ya iade edilerek, doğal ortamında, yani Akropol Müzesi’nde ve kalan parçalarla bir bütün halinde sergilenmesi gerektiğini savunmuştu.

Tasoulas, Baltas’ın kararını “yenilgiyi kabul etmek” olarak gördüğünü ve Yunanistan’ın güçlü bir savunması ve arkasında uluslararası desteği olmasına rağmen, bu yaklaşım yüzünden milletlerarası mahkemede davayı kaybedeceklerini ifade etti. Yenilgiyi kabul eden tavrın karşı tarafın savını güçlendirdiğini de sözlerine ekledi.

greekreporter

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login