Peru’da 600 Yıllık Yer Çizimi Yok Edildi

Peru, Trujillo’da yer alan ve Üçlü Spiral adındaki 600 yıllık jeoglif (devasa yer motifi) tarım işgalcileri tarafından yok edildi.

Aşağıda yer alan fotoğraflardan ilki 2015 yılı 1 Mart’ta çekildi. İkincisi ise 11 Nisan’da.

Peru Kaya Sanatı Derneği, sorumluların, araziyi tarla olarak kullanmak isteyen insanlar olduğunu ve bunun kasıtlı yapıldığını rapor etti. Ayrıca yapılan incelemelerde jeoglifin üzerinden bir araçla geçildiği ve bunun izlerinin kaldığı görüldü. Bu da zararın kasıtlı verildiğinin bir ispatı.

Arkeologlar, bu jeoglif dizaynının Çimu kültüründen sonra bir evreye ait olduğuna inanıyorlardı. Bu jeoglif, bölgede kayıt altına alınmış en bilindik jeoglifti.

Fotoğrafı çeken José Carlos Orrillo Puga, suçluların bu şekilde eylemler yapmaya devam edeceğini belirtti. Arkeolog Gori Tumi Echevarria ise “Üçlü Spiraller’in yok edilmesi Peru arkeolojisi için utanç verici. Bunalrın cezasız kalmasına izin verilmemeli.” dedi.

Asıl ilginç olan ise Peru Kültür Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaydı. Peru Kültür Bakanlığı, Peru’nun 1000’den fazla arkeolojik alanını korumak için yeterli kaynağı olmadığını açıkladı.

2015 yılı 1 Mart’ta çekilen fotoğraf

2015 yılı 11 Nisan’da çekilen fotoğraf.

 

Peruthisweek

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login