Define Aramak ve Sahiplenmek Caiz Değildir!

Anadolu’nun kazma vurulan her yerinden inşaat işlemleri sırasında ya da kaçakçılar tarafından tarihi eserler çıkarıldığı haberleri dönüp dolaşırken, Diyanet define fetvası verdi. Ülkemiz otoritelerinin  kaçakçılığa bir önlem alamadığı bu zor zamanlarda tarihi eserlerin imdadına Diyanet yetişti(!) ve “Define sahiplenmek caiz değildir!” dedi.

Türkiye’de her gün çeşitli şekillerde birçok tarihi eser tahrip ediliyor veya kaçakçılığa maruz kalıyor. Bu tahrip işlemleri, kimi zaman inşaat temellerinde bulunan tarihi eserleri görmezden gelerek, kimi zaman sit alanlarının kamulaştırılmamasıyla, kimi zaman bir antik kentin üzerine süpermarket inşaatına izin vererek, kimi zaman taş ocaklarıyla, kimi zaman da definecilerle gerçekleşiyor. Taşınabilir ve taşınamaz kültür varlıklarının korunması için herkese olduğu kadar çeşitli düzenlemeler ve yaptırımlar düzenleyebilecek olan devlete büyük iş düşüyor. Fakat biz bu düzenlemeleri ve yaptırımları beklerken, kaçakçılık konusunda fetva verileceğini hiç düşünmemiştik.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login