Hollanda Araştırma Enstitüsü Kapatılma Tehlikesi Altında

Türkiye’de yaklaşık olarak 60 senedir faaliyet gösteren ve oldukça önemli araştırmalara ve projelere imza atmış olan Hollanda Araştırma Enstitüsü bugün gelinen noktada ekonomik nedenlerden dolayı kapatılma tehlikesi ile yüzyüze. Türkiye’de özellikle arkeoloji, tarih, sanat tarihi ve sosyal bilimler alanlarında önemli bir akademik renk olan kurumun kapatılması tehlikesine karşı Türkiye’deki akademik topluluğun üyeleri tarafından bir dayanışma çağrısı yayınlandı.

 

 Dayanışma Çağrısı: Hollanda Araştırma Enstitüsü’nün kapanmasını önleyin.

NINO yönetim kurulunun değerli üyeleri,

 

Hollanda Araştırma Enstitüsü’nün ciddi bütçe kesintileri nedeniyle kapanma tehlikesi altına girdiğini öğrendik. Türkiye’deki akademik topluluğun üyeleri olarak bu konuyla ilgili ciddi kaygımızı dile getirmek ve enstitüyle dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek isteriz. Hollanda Araştırma Enstitüsü, 1958’de kurulduğundan beri özellikle arkeoloji, tarih, sanat tarihi ve sosyal bilimler olmak üzere akademik alanda önemli bir partner olmuştur. Hollanda Araştırma Enstitüsü’nün yöneticisi konumundaki Hollanda Yakındoğu Enstitüsü (NINO) yönetim kurulunun enstitüyü kapatmaması konusunda kuvvetle ısrar ediyoruz.

 

57 yıl boyunca enstitü; Türk, Hollandalı ve uluslararası akademisyenler, öğrenciler ve diğer pek çokları arasında entelektüel ve kültürlerarası alışveriş konusunda samimi ve ufuk açıcı bir platform sağlamıştır. Enstitünün kapsamlı kütüphane koleksiyonu, akademik topluluğumuz için devam eden bir anlam ve öneme sahiptir ve bize öyle geliyor ki enstitünün paha biçilmez mirası, Türkiye’deki akademik topluluğun bugünü açısından önem arz eden konumu ve gelecekte Türkiye ve Hollanda’daki üniversiteler arasındaki en önemli partner olma potansiyeli, enstitünün kapanmasını akla sığmaz ve oldukça sakıncalı bir durum haline getirmektedir. NIT’in şimdiki mali sıkıntılarını anlıyor ve bundan üzüntü duyuyoruz, ancak bu durumun enstitünün kapatılması düşüncesini geçerli kılmadığına inanıyoruz. Şimdiki sorunların aşılacağına ve yerlerini Hollanda Araştırma Enstitüsü için parlak ve üretken bir geleceğin alacağını umuyoruz.

 

Kaygımızı göz önünde bulunduracağınız için içten teşekkürlerimizi sunar, doğru kararı vereceğinize inandığımızı belirtmek isteriz.

 

Saygılarımızla,

NIT ile dayanışmayla

 

 

Türkiye-Hollanda arasında akademik bir köprü

 

Türkiye-Hollanda arasında önemli bir akademik köprü görevi gören enstitü ayrıca kütüphane koleksiyonundaki (Anadolu Ön Asya Arkeolojisi ve prehistoryası, tarih ve kültürü, Filolojisi),( Avrupa Sanatı, Tarihi ve Sanat Tarihi, Mimarisi) (Balkanlar (Osmanlı dönemi) Tarih, Mimari, sanatı),(İstanbul Tarihi ve Mimarisi), (Hollanda sanatı) konularındaki kitap, dergi, yayın koleksiyonu ile beraber akademik araştırmalara önemli bir kaynak olanağı sağlamaktadır. Bunlarla beraber Marmara bölgesi erken tarımcı topluluklarını anlamak üzerine kazılmış olan Ilıpınar, Menteşe, Hacılartepe, Barçın Höyük kazılarıda enstitü bünyesinde gerçekleştirilmiş ve gerçekleşmektedir.

 

Çağrı metninin orjinaline BURADAN ulaşılabilir.

 

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login