Kırmızılı Kadın Mezarında Çiçek İzleri Bulundu

İspanya’daki El Miron Mağarası’nda Üst Paleolitik Dönem’e tarihlenen “Kırmızılı Kadın” mezarında çiçek izleri bulundu. Oldukça sağlam şekilde bulunması ve 17.000 yaşında olması ile oldukça özel kabul edilen mezar, 2010 yılında keşfedilmişti.

Kırmızılı Kadın Mezarında Çiçek İzleri Bulundu

Kırmızılı Kadın Mezarında Çiçek İzleri Bulundu

Aşı Boyası Kullanımı

35 ila 40 yaşları arasındaki bir kadının kemik kalıntılarını içeren mezar, mağaranın diplerinde, duvar ila uzaklardan getirilen bir blok arasındaki küçük alanda yer alıyor. Daha da ilginci mezarla aynı zamana tarihlenebilecek bu bloğun üstünde bazı kazıma simgeler bulunuyor. Kemiklerin kırmızımsı rengi, aşı boyasının defin işleminin bir parçası olduğunu gösteriyor. Mezarda yatan kadına “Kırmızılı Kadın” denmesinin sebebi de bu.

José Iriarte ve çalışma arkadaşları, mezarın olduğu yerde çevre koşullarını analiz ettiler. Ayrıca mikrofauna ile beraber tortularda bulunan polen ve sporları incelediler.

Kırmızılı Kadın Mezarında Çiçek İzleri Bulundu

Kırmızılı Kadın Mezarında Çiçek İzleri Bulundu

Bitki Örtüsü Artışı

Mezarın bulunduğu El Miron Mağarası çevresinde, Magdelenien Çağında hava şartları çok soğuk ve kuruydu. Bu aynı zamanda bitki örtüsünü de etkiledi. Çam gibi ağaçlardan oluşan seyrek bir ağaç örtüsü vardı. Bu dönemin sonlarına doğru iklimde fındık gibi ağaçların da artmasını sağlayan bir değişim oldu.

Araştırmacılar, mağaradaki mezar seviyesinde, Chenopodiaceae bitki ailesine ait yüksek konsantrasyonda polen buldu. Mağaranın bazı yerlerinde bu polenlerin grup halinde bulunduğu ortaya çıktı. Mağaranın farklı noktalarında fakat aynı arkeolojik tabakada bulunan diğer kanıtlar, polenlerin grup halinde bulunmasının doğal görünmediğini gösterdi.

En Akla Yatkın Hipotez

Bu bitkilerin yiyecek ya da tedavi amaçlı kullanıldığı düşünülüyor.

“En makul hipotez, bu çiçeklerin mezara yerleştirilmiş olduğu. Bu çiçeklerin yerleştirilme amacının, kırmızılı kadına ritüelin parçası olarak sunum yapmak olduğunu, ya da hijyen ve temizlik gibi daha basit bir amaç için kullanılıp kullanılmadığını kesin olarak söyleyemeyiz. O zamanın çiçekleri, bugün renkli olarak kabul edemeyeceğimiz biçimde, genellike sarımsı veya beyaz olan küçük çiçeklerdi. Fakat estetik konularda günümüzde insan davranışlarının aktüalizm prensiplerinin geçerli olduğunu da düşünemeyiz.”

Kırmızılı Kadın Mezarında Çiçek İzleri Bulundu

Kırmızılı Kadın Mezarında Çiçek İzleri Bulundu

Kırmızılı kadın hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Pasthorizonspr

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login