Pompeii’nin Freskleri Antibiyotikle Temizlendi

MÖ. 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla küller altında olduğu gibi kalan Pompeii’nin Gizemler Villası’nda (Villa of Mysteries) yer alan freskler, antibiyotik kullanılarak bakterilerden arındırıldı.

pompeii'de restorasyon ve konservasyon çalışmaları

Pompeii’nin Freskleri Antibiyotikle Temizlendi

Antik Roma kenti Pompeii’de bulunan ünlü freskler antibiyotikler sayesinde bakterilerden kurtuldu. Konservatörler, Gizemler Villası’nın yemek odasını süslediğini düşündükleri Dionysus fresklerini canlı bakterilerden kurtarmak için bir çeşit penisilin olan amoksisilin kullandı. Streptokok bakterileri, resimlerin doğal pigmentleri üzerinde gelişerek onları toza çeviriyordu. Gizemler Villası, iki yıllık bir restorasyon projesinin ardından Mart ayında tekrar ziyarete açıldı.

Stefano Vanacore’un gözetiminde yürütülen ve 20 kişiden oluşan restorasyon ekibi, villaya yeni bir görünüm kazandırdılar. Ekip aynı zamanda, resimlerin üzerinde 1900’lü yıllardaki kazı çalışmalarından arta kalan toprak izlerini de temizledi. 2013 yılının başlarında ekip, yer mozaiklerini sabitleyebilmek ve binlerce metrekarelik iç dekorasyonunu temizleyebilmek için neredeyse bir yılını harcadı.

Gizemler Villası’nda yapılan analizler, duvarlardaki süslemeler için eritilmiş balmumu ile boyanın karışımı, su bazlı pigmentler ve “Mısır mavisi” gibi geniş yelpazede teknikler kullanıldığını da gösterdi.

Villadaki duvar süslemelerinde yaygın olarak kullanılan koyu kırmızı renge ise özellikle dikkat edildi. Konservatörler kırmızı boyanın pigmentlerinde oluşan siyah lekeleri temizlemek için lazer kullandılar.


Theartnewspaper

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login