Fransa’da Nadir Rastlanan Antik Roma Freskleri Bulundu

Güney Fransa’daki Arles şehrinde oldukça nadir bulunan antik Roma freskleri bulundu. Freskler, Pompeii’deki Gizemler Villası’ndakilerle benzerlikler gösteriyor. Duvar resimleri Nisan ayında bir villanın yatakodasında bulunmuştu.

MÖ 70- MÖ 20 yılları arasına tarihlenen fresk, Fransa’da bütün halde bulunan ilk Pompeii tarzındaki duvar resmi. Arles müzesi arkeologları 2014’ten beri bu Roma villasında çalışmalarını sürdürüyor.

İtalya dışında bulunan duvar resimleri genelde kırık ve parçalar halinde oluyor. Bu freskin, İtalya dışında bütün halde bulunan çok az sayıdaki duvar resminden biri olması onu özeli kılıyor.

Oda duvarlarındaki dekorasyon

Milli Koruyucu Arkeoloji Araştırmaları Enstitüsü uzmanları resimleri Boscoreale villası ve Pompeii’deki ünlü Villa dei Misteri’deki duvar resimleriyle benzeştiğini söylüyor.

Arles fresklerinde 11 farklı resim bulunuyor. Mısır mavisi ve vermilyon kırmızısı renklerinin hakim olduğu bir freskte arp çalan bir kadın görülüyor.

Bu gösterişli renklerin kullanılmış olması, bölgenin Roma dönemindeki zenginliğine işaret ediyor.

Duvar resminin çevresindeki desenler

Arkeolog Alain Genot’nun Le Monde gazetesine yaptığı açıklamaya göre Arles 260 yılındaki bir yangında terk edilmeden önce “Beverly Hills gibi” zenginlerin yaşadığı bir yerdi.

Arles’te 2016’da üçüncü bir villanın kazılması planlanıyor.

Bu kazıdan sonra araştırmaların birleştirmesi gereken 12,000 kutudan fazla fresk parçası ortaya çıakrılmış olacak. Resimleri mükemmel olarak birleştirmek ise maalesef imkansız.

Araştırmanın başındaki Marie-Pierre Roth “Bu yeniden doğmuş fresklerde boşluklar olacak diyor.

Parçaların sayısı çok fazla olduğu için bütün freskin tamamlanması 10 yıla kadar sürebilir.

Fakat Antik Arles Müzesi koleksiyonları müdürü Alain Charron, bu yeni arkeolojik hazineyi insanlara gösterebilmek için, duvar resminin bazı bölümlerinin geçici olarak halka açılabileceğini söyledi.

Odanın kenarlarındaki dekorasyonlar

RFI
Görsel: Julien Boislève, Inrap/ Musée Départemental Arles Antique

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login