Pompeii’de Kanlı Gladyatör Savaşının Freski Bulundu

Pompeii’de açığa çıkarılan freskteki zengin ve canlı tonlar, iki gladyatör arasındaki şiddetli bir savaşın acımasız finalini gösteriyor.

Freskte bir gladyatör savaşının sonu gösteriliyor. Biri galip, diğeri mağlup. C: Ministry of Cultural Heritage and Activities

Bilinmeyen sanatçı kırmızı renk kullanırken cömert davranmış; dövüşü kazanan gladyatörün birkaç yarasından kanlar akıyor ve kaybeden savaşçının kolundaki ve üst gövdesindeki birden fazla yaradan kanlar akıyor.

Pompeii Arkeoloji Parkı yetkilileri, bulguları kazının web sitesinde duyurdu. Park temsilcilerine göre, fresk, Pompeii’nin kuzeydoğu bölgesinde Regio V isimli alanda, eski bir tavernanın duvarında bulundu.

(Pompeii’de Büyücüye Ait Olabilecek Eşyalar Bulundu)

Parkın genel müdürü Massimo Osanna’nın yaptığı açıklamaya göre, Regio V ayrıca bir gladyatör barakası bloğuna sahipti ve büyük ihtimalle gladyatörler, kanlı fresklerin asıldığı bu tavernayı sık sık ziyaret ediyordu.

Freskte, soldaki gladyatör kalkanını kaldırarak zafer duruşu yapıyor. Buna karşılık kaybeden gladyatör zayıf ve şoka uğramış vaziyette, sol elini merhamet isteyen bir şekilde tutuyor.

Osanna, gladyatörler üzerindeki yaraların son derece gerçekçi yapıldığını söylüyor.

Bu kanlı freskin bulunduğu antik taverna, muhtemelen gladyatörlerin sık sık uğradığı bir mekandı. C: Ministry of Cultural Heritage and Activities

Vezüv Yanardağı MS 79 yılında patladığında Pompeii ve halkı, şehirdeki her şey ve herkesle birlikte hızlı bir şekilde kül tabakasının altına gömüldü. Patlama Pompeii’yi o kadar hızlı bir şekilde örttü ki, bir Antik Roma kentinde benzeri görülmemiş bir yaşam anı günümüze kadar korundu.

Antik kentin bazı bölgeleri ziyaretçiler için erişilebilirken, diğer alanlarda devam eden kazılar, insanların binlerce yıl önce nasıl yaşadıklarına dair titiz ipuçlarını açığa çıkarıyor.

(Yanardağ Patladığında Pompeii’den Kaçanlar Nereye Gitti?)

Bu yılın başlarında Pompeii’de yapılan keşifler arasında tanrı muskaları, kafatasları ve falluslar; 6.000’den fazla kişi için bir ziyafet tanımlayan bir yazıt ve müşterileri cezbetmek için seksi deniz perisi freski ile süslenmiş bir fast food dükkanı var.

Osanna, “Bir gladyatör savaşında büyük bir zafer elde edebilir veya ölebilirsin. Freskte gösterilen bu savaşın nihai sonucunun ne olduğunu bilmiyoruz.” diyor.


Live Science. 15 Ekim 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login