Pompeii’de Büyücüye Ait Olabilecek Eşyalar Bulundu

Arkeologlar Pompeii’de, yarı değerli taşlar, nazarlıklar, aynalar ve cam boncuklar gibi bir büyücüye ait olduğunu düşünülen eşyalar buldu.

Kutunun içinde bulunan nesnelerin ritüellerde kullanıldığı düşünülüyor.

Pompeii alan yöneticisi Massimo Osanna, eşyaların çoğunun bir kadına ait olduğunu söylüyor. Aynı evde kadınların ve çocukların da olduğu 10 kişiye ait iskelet kalıntıları da bulundu.

Pompeii, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’ndaki volkanik patlamayla birlikte küller altına gömülmüştü.

(1000 Yıllık Şaman Kesesinde Halüsinojenler Bulundu)

Söz konusu eşyalar, sadece bronz menteşeleri sağlam kalmış olan parçalara dağılmış bir ahşap kutuda bulundu. Kutuda ametist ve amber gibi yarı değerli taşlarla, Orta Doğu kökenli bokböceği şeklinde bir muska (scarab) da bulundu.

Kutunun ortaya çıkarıldığı evde kadın ve çocuklardan oluşan 10 kişinin kalıntıları bulundu.

Üzerinde bir zanaatkar figürünün olduğu akik taşı ile Yunan mitolojisinde şarap, bereket ve kutlama Tanrısı Dionysus’un kafasının betimlendiği bir cam boncuk da kutuda yer alıyordu.

Arkeologlar, objelerin ritüellerde kullanıldıklarını düşünüyor.

(Pompeii’de ‘Fast Food’ Mekanı Bulundu)

Osanna, objelerin evin sahibinden ziyade bir hizmetçi ya da köleye ait olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu söylüyor. Bunun nedeni kutudan, Pompeii’nin zenginleri tarafından rağbet gören altının çıkmaması.

Pompeii, büyük bir volkanik patlama sonucu küllere gömülmüş ve binlerce insan ölmüştü.

Osanna, “Bunlar kadın dünyasında gündelik hayatta kullanılan nesneler ve olağanüstü. Çünkü patlamadan kaçmaya çalışan kent sakinlerinin mikro hikayelerini, biyografilerini anlatıyor.” diyor.

Arkeologlar, DNA analiziyle evde bulunanlar arasındaki kan bağını ortaya koymaya çalışıyor.


BBC. 13 Ağustos 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login