Pompeii’de Çocukların Çizdiği Gladyatör Çizimleri Bulundu

Vezüv Yanardağı kurbanı Pompeii’de, çocuklar tarafından kömürle çizildiği düşünülen gladyatör tasvirleri ortaya çıkarıldı.

Pompeii’de bulunan grafitiler, gladyatörleri tasvir ediyor gibi görünüyor. C: Parco Archeologico Pompei

Pompeii amfitiyatrosunda dövüşleri izleyen çocukların yaptığı düşünülen gladyatör çizimleri, antik Roma kentinin kalıntılarında yapılan son keşifler arasında yer alıyor.

Kömürle yapılmış çizimler, Pompeii arkeolojik parkında ilk kez Salı günü halka açılan bir dizi ev olan I’Insula dei Casti Amanti’de yapılan kazılar sırasında bulundu.

Uzun bir duvarda bulunan diğer çizimler arasında üç küçük elin şablonu, topla oynayan iki figür, domuza benzeyen bir hayvanın avlanma sahnesi ve yerde yatan iki boksörün tasvir edildiği bir sahne yer alıyor.

(İlgili: Pompeii’de Yeni Kazılan Freskli ‘Siyah Oda’yı Görün)

Pompeii arkeoloji parkı müdürü Gabriel Zuchtriegel, çizimlerin muhtemelen MS 79’da Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla şehir yok edilmeden önce avluda oynayan bir veya daha fazla çocuk tarafından yapıldığını söylüyor.

Bulunan grafitilerden bazıları arasında küçük bir el çizimi de vardı. C: Parco Archeologico Pompei

Zuchtriegel, “Psikologlarla birlikte gladyatörlerin ve avcıların çizimlerinin resimsel modellere değil, doğrudan vizyona dayalı olduğu sonucuna vardık. Muhtemelen bu kişiler amfitiyatrodaki dövüşlere tanık olmuşlardı ve bu nedenle gösteri haline getirilmiş şiddetin aşırı bir biçimiyle temasa geçmişlerdi.” diyor.

Arkeologlar ayrıca Çalışan Ressamlar Evi’nin (House of the Painters at Work) kapısının yanında patlamanın iki kurbanının kalıntılarını da keşfettiler. Söz konusu ev, felaket sırasında yeniden boyanmakta olduğuna inanıldığı için bu şekilde adlandırıldı.

İtalyan Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano, “Pompeii, bölgenin olağanüstü eserler barındırdığını doğrulayan harika yeni keşifleri giderek daha fazla ortaya çıkarıyor.” diyor.

Son kazılar sırasında iki insan kalıntısı da bulundu. C: Parco Archeologico Pompei

Nisan ayında bölgede yapılan bir kazı sırasında, Troya Savaşı’ndan ilham alan karakterlerin tasvir edildiği, iyi korunmuş fresklerle dolu bir ziyafet salonu ortaya çıkarıldı. Geçen yılki diğer keşifler arasında köleleştirilmiş insanların ekmek üretmek için hapsedildiğine inanılan sıkışık bir fırının bulunduğu bir ev yer alıyor.

Pompei’nin kalıntıları 16. yüzyılda keşfedildi ve ilk kazılar 1748’de başladı. Pompeii, dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik alanı.


The Guardian. 28 Mayıs 2024.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login