Kuruluyor Denen Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Hayal Oldu

2015 Şubat ayında ilan edilen Gaziantep’te Anadolu Arkeoloji Enstitüsü kurulacağı müjdesi lafta kaldı. Üstünden neredeyse bir yıl geçen açıklamadan sonra hiçbir işlem gerçekleştirilmedi.

Kuruluyor Denen Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Hayal Oldu

2015 yılının Şubat ayında Gaziantep’te gerçekleştirilen bir toplantıda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tüm önemli isimleri toplayarak Anadolu Arkeoloji Enstitüsünün müjdesini vermişti. Enstitüsü için Avrupa Birliği’nden 10 milyon Euro destek alındığını ve uzun zamandır hayali kurulan enstitüye sonunda kavuşulacağını duyurmuştu.

Radikal’den Ömer Erbil’in haberine göre, toplantı sonucunda 3 ay içinde tüm kazı başkanlarının da katılacağı bir arama konferansı düzenlenmesine karar verilmişti. Arama konferansında enstitünün yönetim biçiminden, yönetmeliklerine ve çalışma yöntemine kadar tüm ayrıntılar belirlenecek, Alman, Amerikan, Avusturya arkeoloji enstitüleri gezilecek ve fikir alış verişinde bulunulacaktı.  Bu olayın üstünden tam bir yıl geçmesine rağmen enstitüden hiç haber çıkmadı. Gaziantep Belediyesi kuru bir bina tahsisinde bulundu. Gazi Kültür Merkezi adıyla hizmet veren tarihi Kendirli Kilisesi Enstitü binası olarak ayrıldı. Ancak arama konferansları yapılmadığı gibi enstitü ile ilgili hem kamuoyuna hem bilim insanlarına bir açıklamada da bulunulmadı. Seçimlere 3 ay kala yapılan bu gövde gösterisi bir seçim vaadi olarak değerlendirildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye yetkilileri enstitü ile ilgili topu Kültür ve Turizm Bakanlığına attı. Bakanlığın bu işi savsakladığından yakındı. Bakanlık kaynakları ise kendilerine enstitü ile ilgili bilgi verilmediğini belirtiyor. Onlarda o günkü gövde gösterisi toplantıdaki bilgilerden başka yeni bir gelişmeden habersiz olduklarını söylüyorlar. Mevcut hali hazırdaki yasalarla enstitünün kurulabilmesine imkan olmadığından dem vuruluyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login