İskoçya’da Okul Bahçesinde Bulunan İskelet Bir Korsana Ait Olabilir

İskoçya’da Edinburgh şehrinin hala kullanılan en eski ilkokulunun bahçesinde bulunan iskelet, 500 yıl önce yaşamış bir suçluya ya da korsana ait olabilir. Kalıntılar geçen sene ilkokula ek bir bina inşa edilirken gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında bulundu.

Korsanın yüzünün canlandırması

Victoria İlkokulu, İskoçya’nın tarihi balıkçılık köylerinden biri olan Newhaven’da limana yakın bir yerde bulunuyor. Geçen seneki yüzey araştırmalarında da orjinal limanın kalıntılarının ya da o dönemdeki gemi inşaatlarına dair kanıtların ortaya çıkacağı düşünülüyordu. Fakat bunun yerine insan kalıntıları bulundu.

İnsan kalıntıları çok kötü korunmuş olduğu ve 4,000 yıllık çömlek parçalarının yanında bulunduğu için arkeologlar ilk başta iskeletin de Bronz Çağı’na tarihlendiğini düşündü. Fakat iskeletin karbon 14 tarihlendirmesi 16. – 17. yüzyıllara ait olduğunu gösterdi.

Kötü korunmuş kalıntılar kullanılarak önce kafatasının bir canlandırması yapıldı. Daha sonra bu kafatası canlandırması üzerinden iskeletin yüzü de canlandırıldı. Kemiklerin 50li yaşlarda bir adama ait olduğu düşünülüyor.

Edinburgh belediye meclisi kültür sorumlusu Richard Lewis “Karbon tarihlendirmesi tekniği sayesinde arkeologlar bu iskeletin bir cinayet kurbanı, bir ihtimalle de bir korsan olabileceğini biliyorlar” dedi.

Solda iskeletin bulduğu ilkokuldaki kazı çalışmaları, sağda kafatasının bir canlandırması görülüyor. (Görsel: PA)

600 yıl önce Newhaen tersanelerinin ucunda genelde cadıların ve korsanların idamı için kullanılan bir darağacı bulunuyordu. İskeletin sahibi olan adamın da, korsanlık ya da işlediği başka bir suç yüzünden bu darağacında asılmış ve daha sonra yakındaki boş araziye atılmış olabileceği düşünülüyor.

Kemiklerin kötü korunmuş olması ve yakınlardaki 3 mezarlık yerine denize ve darağacına yakın bir yerde gömülmesi, adamın öldürüldükten sonra bir süre darağacında teşhir edildiğini düşündürüyor. Gemilerin görebileceği şekilde yapılan bu teşhir diğer korsanların gözünü korkutmak amacını taşıyordu.

Yüzeysel ve işaretlenmemiş bir mezara gömülmüş olması adamın bu bölgede akraba ya da arkadaşının bulunmadığını düşündürüyor.

Victoria İlkokulu’nun baş öğretmeni Laura Thompson “Edinburgh’ta hala kullanılan en eski ilkokul olarak, tarihimizle ve mirasımızla gurur duyuyoruz. Okulda bu mahallenin tarihiyle ilgili bir müze de bulunuyor” dedi.

Thompson “Öğrenciler okul bahçelerinin derinliklerinde bir iskelet bulunmuş olmasının olağanüstü olduğunu düşünüyor. Arkeologlar da yakında öğrencilere, kalıntıları bilimsel yöntemlerle nasıl incelediklerini anlattıkları özel bir ders verecek” diye ekledi.


“Could this be the face of a 16th Century pirate?”, The City of Edinburgh Council, 3 Ocak 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login