Hollanda Araştırma Enstitüsü Kapatılmıyor

Ekonomik nedenlerden dolayı kapatılması gündeme gelen İstanbul’daki Hollanda Araştırma Enstitüsü en az beş yıl daha faaliyet gösterecek.

Barcın Höyük kazıları (Görsel: NIT internet sayfası)

Türkiye’de yaklaşık olarak 60 senedir faaliyet gösteren ve birçok projeye imza atan Hollanda Araştırma Enstitüsü, geçtiğimiz Mayıs ayında ekonomik nedenlerden dolayı kapanacağını duyurmuştu.

Enstitünün Facebook sayfasındaki açıklamaya göre,  Aralık ayında gerçekleştirilen NINO (Hollanda Yakındoğu Enstitüsü) ve NIT (Hollanda Araştırma Enstitüsü)  yönetim kurulu toplantısında Hollanda Araştırma Enstitüsü’nün kapatılmayacağı kararı alındı.

Açıklamada NINO’nun devam eden desteğiyle yeni programlar ve ortaklıklar geliştirileceğinin de müjdesi verildi. Koç Üniversitesi’yle gerçekleştirilen işbirliğinin devamı, Hollanda Konsolosluğu’yla işbirliğinin yoğunlaştırılması bu gelişmeler arasında olacak.

Enstitü Beyoğlu’ndaki Merkez Han binasındaki NIT kütüphanesiyle ve araştırma merkeziyle, öğrencileri ve araştırmacıları ağırlamaya devam edecek. Yeni yılda da konferanslar, kurslar ve diğer etkinlikler gerçekleşmeye devam edecek.

 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login