300’den Fazla Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Alınacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ocak ayında 300’den fazla arkeolog, sanat tarihçisi ve kütüphaneci alımı yapılacağını duyurdu.

300’den Fazla Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Alınacak

Memurlar.net’in haberine göre Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Ünal, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Ünal, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun reform paketini açıklarken, “Kültüre çok büyük önem veriyoruz ve ayrıca kültür paketi açıklayacağız” ifadesini kullandığını hatırlatarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu konuda bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Önümüzdeki günlerde Başbakan Davutoğlu ile bir araya geleceklerini ve pakete son şeklini vereceklerini bildiren Ünal, kültür alanında gelecek yıla ait öncelikli hedeflerinin sorulması üzerine,

“Kültür ve sanat politikalarını şehir üzerinden somutlaştırmak istiyoruz. Şehirde yaşayan insanın yaşam biçimine ‘kültür’ diyoruz. Bu kültürün içeriğine baktığımızda sanat, sinema, tiyatro, konser ne kadar yer alıyor? Mimari olarak da her anlamda bu kültürün kimliği var. Kültür politikalarımızı şehir üzerinden somutlaştırmak ve öncelikli olarak kültürel mirası hem korumak hem de kültürel mirasın birinci aşamada bir envanterini çıkarmak. Bu, büyük oranda tamamlamış durumda. Yani yazma eserlerden tutun da kütüphaneciliğe, oradan ören yerlerinde belli mimari eserlerin korunmasına varıncaya kadar.

300’den Fazla Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Alınacak

Bu kapsamda müze ve kütüphanenin iki temel sac ayağını oluşturacağını söyleyen Ünal, her şehirde, yaşayan kütüphaneler ve yaşayan müzeler oluşturmayı amaçladıklarını vurguladı. Müze ve kütüphanelerin o şehirdeki ortaokul ve lise öğrencilerine dönük olmasını birinci öncelik olarak belirlediklerini dile getiren Ünal, “Önce çocuk doğduğu şehri tanımalı, sokaklarını, kültürünü, kimliğini tatmalı, yaşamalı, o şehrin hafızasını bir aidiyet haline getirmeli” diye konuştu.

Ünal, şu an 80.000 tane restorasyona muhtaç yazma eserin bulunduğunu, bunlardan 25.000 tanesinin acil restorasyon ihtiyacı olduğunu belirtti. Türkiye’de 100 kişinin kağıt restorasyonu yapabildiğini belirten Ünal, bu sayıyı arttırmak gerektiğini söyledi.

Kütüphaneci, arkeolog, sanat tarihçisi alınacak

Ünal, “Kütüphanesiz ilçemiz kalmasın” kampanyası başlatacaklarını bildirerek, “Maliye Bakanımızla görüştük. 300’ün üzerinde kütüphaneci, aynı şekilde arkeolog, aynı şekilde sanat tarihçisi alacağız” dedi.

Yazma eserlerin tıpkı basımlarını da yaparak entelektüellerle ve akademisyenlerle buluşturduklarını aktaran Ünal, hafıza inşa edilmediğinde bir kimlikten, kimlik olmadığında ise bir kültürden bahsedilemeyeceğini ifade etti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login