Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 600 Kişilik Kadro Açılacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Palas’ta düzenlenen 64. Hükümet Sürdürülebilir Kültürel Kalkınma Programı Tanıtım Toplantısı’nda beklenen kültür paketini açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 600 kişilik kadro açılacağını belirten Davutoğlu, istihdam zamanını ise belirtmedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda 600 Kişilik Kadro Açılacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kültürel Kalkınma Eylem Planımızın çatısı 8 ana stratejik alandan oluşuyor. Herbiri aynı zamanda bir hedeftir ve bu hedeflere ulaşmak için atılacak adımlar da ayrı ayrı planlanmış durumdadır. Bu 8 başlığın altında toplam 32 eylem yer alıyor.” dedi.

18 Müze Açılacak

Davutoğlu, “Bu başlık altında yapacağımız çalışmalar kapsamında başkent Ankara’da uluslararası simge olacak büyüklükte ve içerikte Anadolu Kültür Merkezi’ni inşa edeceğiz. Ankaramızın özellikle müze ve kültürel imkanlar bakımından İstanbul’a ve diğer şehirlere göre maalesef daha az imkanlara sahip olduğunu gördük. Böyle bir merkezi inşa edeceğiz. Aynı şekilde tarihi başkentimiz İstanbul’da yine uluslararası simge olacak büyüklükte ve içerikte İstanbul Kültür Merkezi’ni inşa edeceğiz. Müzeciliğin teşviği için gerekli düzenlemeleri hayata geçireceğiz. 2016 yılında inşallah 18 yeni müze açacağız.”

Her Şehirde Kütüphane Açılacak

Davutoğlu, “Benim kitap ve kütüphane sevgimi biliyorsunuz. Ülkemiz maalesef kütüphanecilik konusunda da sahip olduğu potansiyeli hayata geçirebilmiş değildir. Tarihin geçmiş dönemlerinde en büyük kütüphanelere ev sahipliği yapmış olan bu aziz ülke, bugün bu alanda istediğimiz düzeyde değil. Her ilimizin büyük bir kütüphaneye sahip olmasına arzu ediyoruz. Şimdi de hemen hemen bütün şehirlerimizin tamamında kütüphane mevcut. Ancak birçoğu bir binanın bir katında faaliyet gösteriyor. Bu eylem planıyla her bir şehrimizde o yöremizin kültürel mimari özellikleriyle inşa edilmiş, şehrin ana sembollerinden biri olacak büyüklükte ve şehrin ana kültür damarlarından biri olacak fonksiyonellikte kütüphane inşa edeceğiz. İçinde kitap, kütüphane bulunmayan ev nurdan, ışıktan kopuktur, içinde büyük bir kütüphaneye sahip olmayan bir şehir medeni bir şehir olarak görülemez. Hayatımda taşıdığım hiçbir çanta içinde kitap olmadan taşınmadı.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 600 Kişi Alınacak

Kültür ve Turizm Bakanlığında istihdam edilmek üzere 600 kişilik kadro açılacağını belirten Davutoğlu, bunların 200 tanesinin kütüphaneci, 100 tanesinin sanat tarihçisi, 100 tanesinin ise arkeolog olacağını bildirdi. Davutoğlu, kültür varlıklarının restorasyonu ile şehirlerin yeniden ihyası için görevlendirilmek üzere mimar, mühendis, şehir plancısı ve kağıt restoratöründen oluşan 200 kişinin de bu kapsamda istihdam edileceğini söyledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login