Septimius Severus Köprüsü Hala Restore Edilmedi

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılacak olan Gaziantep’in Araban ilçesindeki harap haldeki tarihi Septimius Severus Köprüsü’nde çalışmalara hala başlanmadı.

Gümüşpınar kırsal mahallesi sınırında geçen Sıtma Pınar Çayı üzerinde yer alan ve restorasyonu yapılacağı söylenen tarihi Septimius Severus Köprüsü kaderine terk edildi.

Araban İlçesine bağlı Gümüşpınar kırsal Mahallesi Muhtarı İbrahim Özkan, Septimius Severus Köprüsü’nde restorasyon çalışmalarının başlaması için Gaziantep Valiliği Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararının çıktığını ve en kısa zamanda restorasyonun başlayacağına dair söz verilmesine rağmen hala bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Septimius Severus Köprüsü

Roma İmparatoru Septimius Severus zamanında Samsat’ta karargah kuran 4. Scythica Lejyonu tarafından yaptırılan köprüde yer alan sütunlardan biri İmparator Septimius Severus’a, biri karısı Julia Domna’ya ve diğeri oğulları Geta ve Caracalla’ya adanmıştır. Geta’nın adına dikilen sütun, kendisini öldüren ve Geta hakkındaki her şeyin yok edilmesini isteyen kardeşi Caracalla tarafından kaldırılmıştır.

Halkın kırık köprü diye adlandırdığı köprü, antik dönemlerde Dülük ve Zeugma’dan Samsat’a uzanan yol üzerinde önemli bir geçit olma özelliği taşıyordu. Kesme taş bloklardan inşa edilen köprünün uzunluğu 30 metre, yüksekliği 8 metre.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login