Malatya’daki Roma Köprüsünün Restorasyonuna Tepkiler Büyüyor

Malatya’nın Arapgir ilçesinde yer alan ve MS 3. yüzyıla tarihlendiği düşünülen Roma köprüsünün restorasyonu tepkilere neden oldu.

Arapgir’deki taş köprünün restorasyonu mahkemeye taşındı.

Arapgir Kültür Derneği, tarihi Taşköprü’nün yanlış restorasyona kurban gittiğini iddia ederek, çalışmaların durdurulması için mahkemeye başvurdu.

Arapgir’de Suceyin Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve bölgedeki en eski tarihi eserler arasında yer alan Taşköprü, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce 2015 yılında tescil edildi. Doğal şartlara bağlı olarak her geçen gün tahrip olan köprü, tescil edilemediği için restorasyonu yapılamıyordu.

Köprünün mimari üslup, yapım tekniği ve kullanılan malzeme bakımından Roma dönemine ait olduğu tahmin ediliyor. Uzunluğu 19 metre, yüksekliği 14 metre, kemer yüksekliği ise 8 metre olan köprünün her iki yönündeki kasnaklarda bulunan taşlar dökülmüş vaziyetteydi. Taşköprünün tescil raporunda ayrıca acilen onarılması gerektiği de belirtilmişti.

(İlgili: Rutubetli Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Ziyarete Kapatıldı)

Tescil edilmesinin ardından geçtiğimiz aylarda ise köprüde restorasyon çalışmaları başlatıldı. Ancak “restorasyon” adı altın yapılan çalışmalar insanların tepkisini çekti. Zamana meydan okuyan köprünün doğal taşlar yerine beton bloklarla düzenlendiği iddia edilerek, yapılan restorasyon çalışmaları mahkemeye taşındı.

Yakın çevrede bulunan Osmanlı dönemi köprülerinden mimari üslup bakımından ayrılan köprü, büyük bir ihtimalle Geç Roma Dönemine (MS 3. ila 4. yüzyıl) tarihleniyor. Söz konusu köprü, batı tarafı dik kayalık olan derin kanyon içinde ana kayalara oturtulmuş ve kesme taştan yapılmış yüksek kemerli bir mimari üsluba sahip.

Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Arapgir-Suceyin köyü sınırları içerisinde bulunan ve bölgemizin en eski eseri olan 2000 yıllık Taşköprü’müz için Karayolları Elazığ Bölge Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan ve yanlış restorasyonu durdurmak için girişimlerimiz, Çekül, Tarihi Kentler Birliği, Kültür ve tabiat Varlıkları Koruma, Doğa derneklerimiz başta olmak üzere konu ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile temasa geçmiş bulunmaktayız. Arapgir Kültür Derneği olarak, bölgemizde bulunan tüm tarihi varlıklarımızı koruma ve kollama sahip çıkma görevlerimizi yapmaya ve yapılan doğru ve yanlış uygulamaları devletimizin kurumlan ile paylaşıma devam edeceğiz. Bu çerçevede derneğimiz tarafından Arapgir Taşköprü’de aslına uygun olmadan yürütülen restorasyonun durdurulması için 05.07.2023 tarihinde Elazığ Bölge İdari Mahkemesine Arapgir Kültür Derneği olarak avukatımız Ekrem Çatalkaya tarafından başvurumuzu yapmış bulunuyoruz. Ümit ediyoruz ki 2000 yıllık bir eserin yok edilmeden, en kısa zamanda bu yanlış restorasyon çalışmasının durdurulması ve köprünün orijinal olarak korumaya alınmasıdır.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login