Septimius Severus Köprüsü’nde Restorasyon Çalışmaları Başladı

Gaziantep’in Araban ilçesindeki harap haldeki tarihi Septimius Severus Köprüsü’nde restorasyon çalışmalarına başlandı.

Septimius Severus Köprüsü’nde Restorasyon Çalışmaları Başladı

Gümüşpınar kırsal mahallesi sınırında geçen Sıtma Pınar Çayı üzerinde yer alan ve restorasyonu yapılacağı söylenen tarihi Septimius Severus Köprüsü uzun zamandır kaderine terk edilmiş vaziyette bekliyordu. Gaziantep Valiliği Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararının çıkmasına ve en kısa zamanda restorasyonun başlayacağına dair söz verilmesine rağmen uzun zamandır çalışmaların başlamadığı kale nihayet güçlendirilecek.

5 Milyon 866 bin 89,64 TL’ye ihalesi yapılan tarihi köprüde restorasyon öncesi kazı çalışmalarına başlandı. Tarihi köprünün kazı ve restorasyon çalışmalarının ardından aslına uygun olup olmayacağı ise merak konusu.

Septimius Severus Köprüsü

Septimius Severus Köprüsü’nde Restorasyon Çalışmaları Başladı

Roma İmparatoru Septimius Severus zamanında Samsat’ta karargah kuran 4. Scythica Lejyonu tarafından yaptırılan köprüde yer alan sütunlardan biri İmparator Septimius Severus’a, biri karısı Julia Domna’ya ve diğeri oğulları Geta ve Caracalla’ya adanmıştır. Geta’nın adına dikilen sütun, kendisini öldüren ve Geta hakkındaki her şeyin yok edilmesini isteyen kardeşi Caracalla tarafından kaldırılmıştır.

Halkın kırık köprü diye adlandırdığı köprü, antik dönemlerde Dülük ve Zeugma’dan Samsat’a uzanan yol üzerinde önemli bir geçit olma özelliği taşıyordu. Kesme taş bloklardan inşa edilen köprünün uzunluğu 30 metre, yüksekliği 8 metre.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login