Gaziantep’teki Roma Köprüsünün Yerine Yenisi Yapıldı

Gaziantep’in Araban ilçesindeki Roma dönemine ait Septimius Severus Köprüsü, restorasyon kapsamında yeniden inşa edilenler arasına girdi.

Gaziantep’teki Septimius Severus Köprüsü restorasyonu tepki çekiyor.

Gaziantep’teki Roma döneminden kalma Septimius Severus Köprüsü’nün aslında yıllardır restore edilmesi bekleniyordu. 2015 yılında mahallenin muhtarı, söz verilmesine rağmen restorasyon çalışmalarının başlamadığından şikayet etmişti.

(5. Murat Av Köşkü Hamamı’nın Restorasyonuna Tepki)

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılacak olan Gaziantep’in Araban ilçesindeki harap haldeki tarihi Septimius Severus Köprüsü’nde çalışmaların ne zaman başlayacağı merak konusuydu.

Gaziantep’teki Septimius Severus Köprüsü’nün restorasyondan önceki hali.

Daha sonra 2015 yılının sonlarında restorasyon çalışmaları başladı ve 2017 yılında sona erdi. Ancak ortaya çıkan görüntü tarihi dokudan oldukça uzaktı. Yapının bazı orijinal parçaları, restorasyon işlemleri sonrasında yerinde yoktu. Tarihi köprü sanki yıkılıp yerine yenisi yapılmıştı.

Köprü, Gümüşpınar Köyü’nün 5 kilometre güneyindeki Karasu Çayı’nın üzerinde kurulmuştu. Tarihi Septimius Severus Köprüsü, bölge halkı tarafından Kırık Köprü olarak adlandırılıyor.

(Tarihi Taç Kapı Yıkılarak Yenisi Yapıldı)

Buna benzer bir restorasyon skandalı da geçtiğimiz dönemde Antalya’da yaşandı.  Korkuteli’ndeki yaklaşık 800 yıllık Alaaddin Cami restorasyonu kapsamında ünlü Taç Kapı yıkıldı ve yerine yenisi yapıldı. Ünlü Taç Kapı’nın orijinal halinden eser kalmadı. Tarihi kapının sanat şaheseri olarak nitelendirilen bezeme ve motiflerinden birçoğu artık yok.

Gaziantep’teki Septimius Severus Köprüsü’nün restorasyondan sonraki hali.

Gümüşpınar kırsal mahallesi sınırlarında yer alan tarihi Septimius Severus Köprüsü, Roma İmparatoru Septimius Severus zamanında Samsat’ta karargah kuran 4. Scythica Lejyonu tarafından yaptırıldı. Köprüde yer alan sütunlardan biri İmparator Septimius Severus’a, biri karısı Julia Domna’ya ve diğeri oğulları Geta ile Caracalla’ya adanmıştı. Köprü, antik dönemlerde Dülük ve Zeugma’dan Samsat’a uzanan yol üzerinde önemli bir geçit olarak biliniyor. Kesme taş bloklardan inşa edilen köprünün uzunluğunun 30 metre, yüksekliğinin ise 8 metre.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login