Karadeniz’de Kırktan Fazla Osmanlı ve Bizans Gemi Batığı Bulundu

Karadeniz’in dibinde Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarına ait tesadüfen en az 40 adet batık keşfedildi.

karadeniz'in dibinde osmanlı gemileri bulundu

Karadeniz’de bulunan Ortaçağ gemisi. F: Rodrigo Pacheco-Ruiz

Karadeniz’de yapılan haritalama çalışmaları sırasında, tesadüfen 40’tan fazla Osmanlı ve Bizans gemi batıkları bulundu. Arkeologlar uzun zamandır Karadeniz’in çok iyi korunmuş batıklara ev sahipliği yapan bir gemi mezarlığı olduğunu düşünüyordu.

Karadeniz’in yüzeyinden 1800 metre derinlikte yapılan keşif, son teknolojik aletlerle donatılmış denizaşırı bir gemi ile yapıldı. Söz konusu gemi, Son Buzul çağından sonra sular altında kalmış antik toprakları haritalama keşfi yapıyordu.

karadeniz'in dibinde osmanlı gemileri bulundu

Karadeniz’de bulunan Osmanlı gemilerinden biri. F: Rodrigo Pacheco-Ruiz

Karadeniz Denizcilik Arkeolojisi Projesi (Black Sea MAP), Southampton Üniversitesi Denizcilik Arkeolojisi Merkezi’nin öncülük ettiği uluslararası bir ekibi kapsıyor.

Projenin baş araştırmacısı Jon Adams, “Su seviyesinin ne zaman yükseldiği, ne hızla yükseldiği ve Bulgaristan’nın Karadeniz kıyısında yaşayan insan popülasyonunu nasıl etkilediği konularındaki bazı hararetli tartışmalara cevap bulabilmek için uğraşıyorduk.  Projenin ana hedefi, jeofiziksel yüzey araştırmaları yaparak, günümüzde Karadeniz’in dibinde olan eski kara yüzeylerini saptamak, örnekler almak, tarihlemek ve Karadeniz prehistoryasını paleoçevresel olarak tekrar canlandırmak.”

karadeniz'in dibinde osmanlı gemileri bulundu

Karadeniz’de bulunan Osmanlı gemilerinden biri. F: Rodrigo Pacheco-Ruiz

Araştırmacılar deniz dibini araştırabilmek için uzaktan kontrol edilebilen iki araç kullanıyor. Bunlardan bir tanesi yüksek çözünürlükte üç boyutlu fotoğraflar çekebiliyor. Diğeri ise ışıklar, yüksek çözünürlüklü kameralar ve lazer tarayıcılar taşıyarak bilgi topluyor.

Osmanlı ve Bizans gemileri

Son teknoloji ile donatılmış bu aletler son olarak deniz dibinde Osmanlı ve Bizans dönemlerine tarihlenen birçok gemi batığı tespit etti. Bulunan batıkların Karadeniz kıyılarında yaşamış toplumlar adına önemli bilgiler sağlayabileceği düşünülüyor.

Prof. Adams, jeofiziksel yüzey araştırmaları sırasında bulunan gemilerin tesadüfen bulunduğunu ve oldukça etkileyici olduğunu belirtiyor.

karadeniz'in dibinde osmanlı gemileri bulundu

Karadeniz’de bulunan Bizans gemisi.

Osmanlı ve Bizans dönemine ait batıklar, Karadeniz’in dibindeki oksijen eksikliği nedeniyle son derece iyi korunmuş durumda. Arkeologlar son teknolojik aletlerden yararlanarak, üç boyutlu kayıt teknikleriyle, deniz yatağına hiç dokunmadan gemilerin oldukça kaliteli fotoğraflarını çekmeyi de başardı.

Bulunan batıklardan biri olan Osmanlı ticaret gemilerinden biri, özellikle günümüze kadar ulaşmış direkleri ve güvertesiyle oldukça dikkat çekici. Fotoğraflarda geminin süslemeli dümeni görülebiliyor.

karadeniz'in dibinde osmanlı gemileri bulundu

Karadeniz’de bulunan Osmanlı gemilerinden biri.

Araştırmacılar bu gemilerin savaşta batmış gemiler değil, ticaret gemileri olduğunu ve kıyıdan çok uzaktayken kötü hava koşullarına yenik düştüklerini söylüyor.


New Scientist. Daily Mail

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login