Kudüs’te İmparator Nero’nun Betimlendiği Altın Sikke Bulundu

Kudüs’teki bir arkeolojik alanda nadir olarak değerlendirilen, Roma imparatoru Nero’nun betimlemesi olan bir altın sikke bulundu.

Kudüs'te İmparator Nero'nun Betimlendiği Altın Sikke Bulundu

Sin Dağı’ndaki kazılarda bulunan sikke, Kudüs MS. 70 yılında Romalılar tarafından yıkılıp yağmalanmadan kısa bir süre öncesine, MS. 60’lı yıllara tarihleniyor.

Sikkeyi sıradışı olarak yorumlayan Arkeolog Shimon Gibson; “Çünkü ilk defa Kudüs’teki bir bilimsel kazıda bu tür bir sikke bulundu. Bu tür sikkeler genelde özel koleksiyonlarda olur ve bunların konteksti hakkında hiçbir fikrimiz olmaz.”

Sikke MS. 1. yüzyıla tarihlenen zengin bir villanın kalıntıları arasında bulundu.

Gibson, “Buluntular arasında, büyük bir konağın çok iyi korunmuş odaları, bir kutsal Yahudi havuzu (Mikveh) ve tavanı sağlam duran bir hamam var.”

2013’te keşfedilen büyük konakta, birçok Murex deniz salyangozu kabuğu bulunmuştu. Bu salyangozlar, MS. 1. yüzyılda çok pahalı olan mor boyanın yapımında kullanılıyordu. Bu yüzden araştırmacılar, Yahudi rahip sınıfının bu dönemde boya yapım endüstrisi ile ilişkili olabileceğini düşünüyor.

Bu zengin yapılar da MS. 70 yılında Roma’nın istilasıyla yerle bir edilmiş olabilir. Altın sikke ise Romalı askerlerden düşmüş olabilir.

Gibson; “Bu oldukça değerli bir kişisel eşya ve çöp gibi atılmış ya da kasıtlı düşürülmüş olabileceğini sanmıyorum.” diyor.

Sikkenin ön yüzünde 54 – 68 yılları arasında Romayı yönetmiş İmparator Nero’nun portresi bulunuyor ve “NERO CAESAR AVG IMP.” yazıyor. Sikkenin arka yüzünde ise meşe çelenki yer alıyor. Arka yüzde ayrıca “EX S C” ve “PONTIF MAX TR P III.” yazıyor. Bu yazıtlar sikkenin oluşturulmasını MS. 56 ya da MS. 57’ye tarihliyor.


Live Science

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login