Satılmak Üzereyken Bulunan Tarihi İncil’in Tokat’ta Kalması İsteniyor

Düzenlenen operasyonla ele geçirilen yaklaşık 1000 yıllık altın varaklı İncil, Tokat’ta sergilenmek isteniyor.

Satılmak Üzere Bulunan 1000 Yıllık İncil’in Tokat’ta Kalması İsteniyor

Tokat Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, İncil’in bilinen tarihinden daha eski olabileceğini belirterek, kesinleşmesi için karbon testi yapılacağını söyledi.

İncil’in Anadolu’da yazıldığını vurgulayan Akyüz, “İncil, Süryanice yazılmış, altın varaklarla süslü, değeri ve orijinalliği tartışılmaz. Bunu kaçakçılık şube müdürlüğü yakaladığı için bir mahkeme süreci var. Bu zaman zarfında müzemizde emanet olarak duracak. Mahkeme bittikten sonra umarım, müzemizde kalır. Anadolu’da yazılan ilk Kur’an-ı Kerim’i de müzemizde bulunduruyoruz. Böyle bir İncil’in teşhirini yapmaktan büyük bir mutluluk duyarız. Gelen insanlarımıza zenginliğimizi göstermiş oluruz” dedi.

İncil’in Tokat’a ait olup olmadığının bilinmediğini anlatan Akyüz, Süryanice yazıldığı için Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ait olabileceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

Tokat’ta 1000 Yıllık İncil Ele Geçirildi

27 Ekim’de Kent merkezinde üç şahsın tarihi eser satacağı bilgisine ulaşan Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, düzenledikleri operasyonda 51 yaprak, 102 sayfa, yaklaşık 1000 yıllık, Eski Süryanice yazılmış, iç ve dış kısımları tahrip olmuş, içerisinde altın varaklı Hristiyanlık dinine ait dini motifler olan İncil ele geçirmişti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login