Tokat’ın Niksar İlçesi UNESCO’ya Aday Olacak

Danişmendlilerin başkenti olan ve Türkiye’nin en büyük kalelerinden birini barındıran Tokat’ın Niksar ilçesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olacak.

Tokat’ın Niksar İlçesi UNESCO’ya Aday Olacak

Tokat Niksar ilçesinin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlamak için yürütülen çalışmalar kapsamında “alan yönetimi çalışması” tamamlandı. 16 Kasım 2015 tarihinde Niksar için gerekli başvuru yapılacak.

Türkiye’nin en büyük kalelerinden olan ve Pontus Krallığı dönemine tarihlenen Niksar Kalesi, Anadolu’da kurulan ilk tıp medresesi olan Yağıbasan Medresesi, Anadolu’daki ilk dik milli su değirmeni, Artuklular döneminden kalan ve fetih camisi olarak da bilinen Ulu Cami gibi birçok kültür varlığını barındıran Niksar’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için çalışmalar sürdürülüyor. 5.000 yıllık geçmişi olan Niksar ayrıca, Anadolu beyliği olan Danişmendlilerin de başkentliğini yapmıştı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login