Tokat’ta Horoztepe Höyüğü Yağmalandı

Tokat’ın Erbaa ilçesinde Hatti uygarlığından kalma Horoztepe höyüğü, defineciler tarafından yağmalandı. Definecilerin, Hatti uygarlığına ait kalıntıların yer aldığı Horoztepe höyüğünde ne buldukları henüz bilinmiyor.

Yağma olayı, görevliler, Ziya Gökalp Mahallesi Rauf Denktaş Bulvarı’nda bulunan birinci derece SİT alanında yer alan mezarlıkta temizlik yapmak için gelmesiyle ortaya çıktı. M.Ö. 2300’lü yıllardan kalma Horoztepe höyüğünde kaçak kazı yapıldığını, alanın temizliğinden sorumlu görevliler fark etti. Höyükte kazı yapıldığı ve kazılan yerde kırık testi parçaları kaldığını fark eden görevliler durumu Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Tokat Müze Müdürlüğüne bildirirken, ayrıca durum polise de ihbar edildi.

İhbar üzerine kaçak kazı yapılan alana gelen polis inceleme ekipleri, olay yerindeki kırık testi parçaları üzerinde ve suç mahalinde inceleme yaptı.

Definecilerin SİT alanınında ne aradıkları ve buldukları öğrenilemezken, polis höyüğü yağmalayan kişi ya da kişilerin bulunması için soruşturma başlattı.

Tokat’taki Komana Antik Kenti’nin Mutfağına Dair Önemli Bilgiler Öğrenildi

Tokat’ta 1000 Yıllık İncil Ele Geçirildi


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login