Ankara’da Arkeolojik Alan Defineciler Tarafından Yağmalandı

Ankara’nın, Sincan ilçesinde bulunan ve en önemli doğal yaşam alanlarından birisi olarak kabul edilen Zir Vadisi’nde, arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan Ermeni mezarlığının defineciler tarafından yağmalandığı ortaya çıktı. İş makinelerinin rahatça girebildiği, definecilerin tıpkı bir köstebek gibi toprağı kazdığı, mezarlarda bulunan insan kemiklerinin etrafa saçıldığı ve insanların piknik yaptığı bir yer haline gelen Zir Vadisi’nde Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait mezar taşları yer alıyor.

Zir Vadisi’nde, Ermeniler’den kalan tek mezarlık olan İstanoz mezarlığı bulunuyor.  Birkaç yıl önce etrafı demir tellerle çevrilen mezarlığın, telleri de kesilmiş durumda. 2003 yılında Kültür Bakanlığı ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi ortaklığıyla yürütülen çalışmayla, 2006 yılında Sincan Belediyesi, mezar taşlarından oluşan “açık hava müzesi” kurmuştu. Şu an ise mezar taşlarından eser kalmadı. Taşların nereye götürüldüğü bilinmiyor.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, tarihi mirasın korunmadığını, göz göre göre talan edildiğini belirterek, mezarlığın korunması konusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı duyarlı olmaya davet etti.

haberler

You must be logged in to post a comment Login