Adıyaman’da İkizce Antik Yerleşimi Definecilere Kurban Gidiyor

Adıyaman’ın Besni İlçesi’nde 2. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen İkizce antik yerleşim alanında yine kaçak kazı yapıldı. Çeşitli antik mozaiklerin ve tarihi eserlerin toprak yüzeyinin oldukça yakınında görüldüğü İkizce Antik yerleşimi, yıllardır definecilerin kaçak kazıları sonucu yok olmaya devam ediyor.

DHA’nın haberine göre kaçak kazı ihbarı üzerine bölgeye giden Adıyaman Müze Müdürü Fehmi Erarslan ve jandarma ekipleri, bölgede inceleme yaptı. İnceleme sonucunda, alanda yeni kaçak kazılar yapıldığı görüldü. Geçmişte de kaçak kazı ihbarları aldıklarını söyleyen Erarslan, suçüstü yakalanan bir şüphelinin mahkemesinin devam ettiğini hatırlatarak gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını iddia etti.

Bölgede bir antik yerleşim olduğu da 2011 yılında kaçak kazı ihbarı sonucu anlaşılmış ve burası 2. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilmişti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login