Burdur’un Tarihi Eserleri Sanal Müzede Üç Boyutlu Sergilenecek

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Sanal Arkeoloji Müzesi Projesi Başlattı. Artık tarihi eserler, sanal ortamda izlenebilecek, incelenebilecek, hatta üç boyutlu çıktısı alınabilecek.

DHA’nın haberine göre Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin başlattığı Sanal Arkeoloji Müzesi Projesi kapsamında, Burdur’un örenyerlerinden çıkan ve müzede bulunan tüm tarihi eserler lazerle taranarak bilgisayar ortamına aktarılacak. Böylece sanal ortamda bir tarihi eserler kütüphanesi yaratılacak.

Arkeoloji meraklıları bu sayede, istedikleri zaman üniversitenin sitesine girerek tarihi eserleri inceleyebilecek ve lazer yazıcı ile çıktısını alabilecek.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan (BAKA) 400.000 liralık hibe desteği almaya hak kazanan Burdur İli Arkeolojik Eserlerin Üç Boyutlu Lazer Teknoloji ile Taranması ve Sanal Arkeoloji Müzesi Oluşturulması’ projesi, toplamda dokuz ay sürecek.

Sagalassos ve Kibyra gibi önemli antik kentleri içinde barındıran Burdur’da, bu antik kentlerin ziyaretçi sayılarının proje ile birlikte artması hedefleniyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login