Kaybolan Öğrencilerden Sonra Likya Yolu İçin Çalışmalar Sürüyor

Dünyanın en uzun ve en eski antik yolları arasında gösterilen Likya Yolu’nun dört farklı dilde haritası kitaplaştırıldı. Likya yolunun tarihi hakkında da bilgiler içerek kitapçıklar, aynı zamanda bazı görsel öğeler de içeriyor. Ayrıca Likya Yolu ile ilgili her şeyin bulunabileceği internet sitesi de hizmete girdi.

Ocak ayının ortalarında, üç Erasmus öğrencisi, Antalya’nın Kemer ilçesinden başladıkları Likya yolu maceralarında kaybolmuştu. Yolun büyük bir kısmında telefon çekmemesine rağmen, 16 ocak günü telefonla 112 acil çağrı merkezi ile kısa da olsa bir görüşme yapabilen erasmus  öğrencileri için arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştı. Telefonda sadece bir tarafta şelale, diğer tarafta dağlık bölge olduğunu anlatabilen öğrenciler için başlatılan geniş çaplı arama kurtarma çalışmaları, üç gün sonra ancak sonuç vermişti. Helikopterle kurtarılan Hollandalı ve İngiliz öğrenciler, böcek yiyerek ve dere suyu içerek hayatta kalabildiklerini, geceleri ise donmamak için sarıldıklarını anlatmışlardı.

Erasmuslu öğrencilerin Likya yolu’nda kaybolması olayından sonra ise Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nevzat Çevik, elektronik kılavuz sistemi ve günlük yürüyüş sınırlarında yapılacak ara istasyonlarla donatılması gerektiği şeklinde görüş belirtmişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan, yaklaşık 509 kilometre uzunluğundaki  yolun güncesi, yol rehberi videoları, parkur ve GPS bilgileri, konaklama bilgileri, yolun harita ve paftaları gibi bilgilerin yer aldığı antik yolun web sitesi: likyayolu

Şahsen neredeyse tamamını keyifle yürüdüğüm ve herkesin mutlaka bu deneyimi tatmasını önerdiğim Likya Yolu’nda çektiğim bazı fotoğraflar:


Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply