Antik Mısır Mezarı Üç Boyutlu Yazıcıyla Tekrar Yapıldı

Arkeologlar ve sanatçılar, İsviçre’de üç boyutlu yazıcı kullanarak Antik Mısır’ın en ünlü mezarlarından birinin mükemmel kopyasını yapmak için çalışıyor.

Firavun Seti’nin mezarının iki odasının birebir kopyası müzede sergileniyor. F: Antikenmuseum Basel

Ünlü Antik Mısır mezarı, orijinalinin bulunduğu yerden tam 3200 kilometre uzakta, İsviçre’de üç boyutlu yazıcılar kullanılarak yeniden yapıldı.

Arkeologlardan ve sanatçılardan oluşan bir ekip, Mısır’daki Krallar Vadisi’nde yer alan en büyük ve gösterişli mezarlardan biri olan Firavun I Seti’nin mezarının mükemmel kopyasını yapmak için çalışıyor.

Beş yıllık projenin nihai amacı; mezarın kopyasını, Luksor yakınlarındaki orijinaline yakın bir yere yerleştirmek.

Şimdilik mezarın iki odası tamamen yeniden üretildi ve Basel’deki bir müzede sergiye çıkarıldı.

(3B Teknolojisi Kültürel Mirası Korumaya Yardım Edebilir)

İsviçre şehrinin Antiken Müzesi’ndeki ‘Scanning Seti’ sergisi, firavunun 3.300 yıllık kraliyet lahdini, karmaşık süslemeler ve tablolarla bezenmiş odaların tam bir kopyasını içeriyor.

Mezarın kopyası, daha önce Tutankamon’un mezar kopyasını yaratma projesinde de çalışan uzman sanat kuruluşu Factum Vakfı tarafından yaratıldı.

Vakıf kurucusu Adam Lowe, Seti’nin mezarının “firavuni din, felsefe, sanat, şiir ve bilimin en önemli kütüphanesi” olduğunu söylüyor.

Araştırma ekibi, mezar odalarını yeniden canlandırmak için 3 boyutlu tarama ve baskı teknolojilerinin yanı sıra, fotogrametriyi (fotoğraflardan ölçümler alma bilimi) kullandı.

(95 Yaşındaki Kadın Ortadoğu Eserlerini Yağmalamakla Suçlanıyor)

Ekip, orijinal mezar duvarlarının 3 boyutlu yüzey araştırması yaptı ve 19. yüzyılda Seti’nin mezar odasından çıkarılmış ve günümüzde Louvre, British Museum, ve Bergama Müzesi gibi müzelerde sergilenen parçalardan esinlendi.

Ekip ayrıca, Seti’nin ölümünden yaklaşık 3000 yıl sonra, 1817’de mezarı keşfeden Giovanni Belzoni’nin oluşturduğu suluboya araştırmalarını da inceledi.

Belzoni, bu muhteşem mezarı kusursuz bir şekilde bulmuştu, ancak yıllar boyunca yapılan yanlış kazılar, yağmalar ve turizm, mezarda birçok kayba neden oldu.

Lowe, bu tür arkeolojik eserlerin birebir kopyasının yapılmasının, gelecekte turizmde önemli bir rol oynayacağını söylüyor.

(Kitle Turizmi Geri Dönüşü Olmayan Bir Noktada)


The Independent. 13 Kasım 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login