Sualtındaki Antik Mısır Kenti İlk Defa Sergilenecek

Sualtındaki efsanevi Thonis-Heracleion ve Canopus antik kentlerinde keşfedilen olağanüstü antik Mısır buluntuları ilk defa Fransa’da sergilenecek. Eylül’de Paris’te başlayacak sergide gösterilecek eserler arasında bir firavunun heykeli ve tanrı Osiris’in altın gözlere sahip bir heykeli de bulunuyor.
Sualtındaki Antik Mısır Kentinin Buluntuları İlk Defa Sergilenecek

Şehirler 8. yüzyılda yaşanan bir deprem ve sonrasındaki dev dalgalar nedeniyle su altına batarak insanlığın hafızasından silindi. İskenderiye yakınındaki Aboukir Koyu’nda geniş bir alanda sualtı arkeologu Franck Goddio tarafından yapılan kazılarda kentler hakkında birçok yeni bilgi ortaya çıkarılıyor.

Goddio the Guardian’a yaptığı açıklamada “Sergide daha önce Mısır’da bile görülmeyen önemli buluntular gösterilecek. Bu eserleri yakın zamanda sualtı araştırmalarımızda keşfettik.” diyor. Oxford Merkezi’nin müdürü Dr Damian Robinson “110 kilometre karelik alanda büyük ihtimalle iki, belki de üç batık şehir var. Biz sadece %1-2sini kazmış durumdayız, belki de daha azını” diyor.

Goddio’nun yaptığı 2000’deki keşif, son zamanların en büyük arkeolojik keşiflerinden biri olmuştu. Dev heykeller, takılar ve sikkeler,zengin bir uygarlığa işaret ediyor.

Thonis-Heracleion şehrin Mısırca ve Yunanca isimlerinin birleşimi. Keşfinden önce şehirle ilgili bilinenler antik yazarların sağladığından ibaretti. Şehrin zengin bir kent olduğu biliniyordu. MÖ 8. yüzyılda kurulan şehrin limanı, yabancı gemiler için önemli bir limandı. Goddio, MÖ 6. ila 2. yüzyıla tarihlenen 700den fazla antik çapa ve 60 gemi batığının, denizcilik faaliyetlerinin ne kadar aktif olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Canopus ve Thonis-Heracleion’u birbirine bağlayan kanalın yakınındaki bir tapınak alanında, Osiris’e adanan ve törenlerde kullanılan bir kandil ile adak hayvan kalıntıları bulundu.

Goddio sergilenenler arasında törensel kayıklar gibi daha önce bilinmeyen ve hiçbir müzede görülmeyen özgün buluntular olduğunu da belirtti. Sergilenecek diğer buluntular arasında, siyah granitten oldukça gerçekçi bir rahip kafası ve tanrı Bes’i betimleyen bir seramik de var.

Paris’teki Arap Dünya Enstitüsü’nde yapılacak “Osiris, Mısır’ın Batık Gizemleri” isimli sergide 290dan fazla buluntu sergilenecek. Film gösterimleriyle batık şehirlerin sualtı atmosferi canlandırılacak.

The Guardian
Belirtilmeyen Görseller: Christoph Gerigk

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login