Antik Mısır’ın En Eski Yazıya Sahip Papirüsleri Sergilenmeye Başlandı

Antik Mısır’ın en eski yazı örneği olan 4500 yıllık papirüsler Mısır’da ilk defa sergilenmeye başladı.

İlk yazı örneğini temsil eden 30 papirüsten 6 tanesi Kahire’deki Mısır Müzesi’nde sergileniyor. Papirüsler 2013 yılında Kızıl Deniz limanlarından biri olan antik Wadi al-Jarf’taki mağaralarda bulunmuştu.

F: Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı

Tarihi Eserler Bakanı Khaled el-Anany “Papirüsler Mısır yazısının bilinen en eski örneklerini oluşturuyor” diyor.

Papirüsler 4. Hanedanlık kralı Khufu’nun hükümdarlığı sırasında limandaki işçilerin yaşamı hakkında bilgiler veriyor. Keops olarak da bilinen Khufu, Gize’deki Büyük Piramit’in adına bir mezar olarak inşa edildiği firavun.

Papirüsteki hiyeroglifler, Wadi al-Jarf limanındaki işçilerin, piramit inşaatına katıldığını ortaya çıkarıyor.

Papirüslerin çoğu muhasebe belgelerinden oluşuyor. Papirüslerden biri orta rütbeli bir memur olan ve bir grup denizciden sorumlu olan Merer tarafından yazılmış.

Bakanlıkta Bilimsel Yayın Departmanı başkanı Hussein Abdel-Bassir bu papirüsün, Nil’in doğu kıyısındaki Tura taş ocaklarından Gize Platosu’ndaki Büyük Piramit’e kireçtaşı bloklar taşıyan denizcilerin bir günde yaptığı işleri anlattığını söylüyor.

Papirüs ayrıca Mısır’ın farklı bölgelerinden piramid işçilerini beslemek ve maaşlarını ödemek için getirilen çeşitli devlet gelirlerini de sıralıyor. Gelirler kırmızıyla yazılırken, işçilere yapılan ödemeler siyahla yazılmış.

Bakanlık açıklamasında “Belgeler Khufu’nun hükümdarlığında oldukça etkili bir idari sistem olduğunu gösteriyor” deniliyor.


Seeker, Rossella Lorenzi, 15 Temmuz 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login