Kütahya’da Tarla Süren Çiftçi Roma Dönemi Toplu Mezarı Buldu

Kütahya’daki Yarış köyünde bir biçerdöver iş makinesinin batması sonucu, bir oda içinde, Roma Dönemi’ne tarihlenen bir toplu mezar keşfedildi. Mezarda yaklaşık 60 iskelet olduğu belirtildi.

Emet ilçesine bağlı köyde keşfedilen Roma dönemi iskeletlerinin 10 ila 60 yaşlarında olan bireylere ait olduğu belirtildi. Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca, “Müze Müdürlüğü’nün incelemesi sonucu ilk belirlemelere göre şeklinin mezarlığın Roma dönemine ait kaya bir mezar olacağı üzerinde duruluyor.” dedi.

Kütahya'da Tarla Süren Çiftçi Roma Toplu Mezarı Buldu

Alana gelen yetkililer habercilere yaptığı açıklamada, mezarın zor bir arazide bulunduğunu, bu yüzden de ekibin kalıntıları elle çıkarmak zorunda kaldığını söyledi. Kalıntılar, alınan toprak örnekleriyle birlikte, Kütahya Üniversitesi Arkeoloji Departmanı’na götürüldü. İncelemenin sonuçlarının gelecek günlerde açıklanacağı belirtildi.

Toplu mezar, Roma Dönemi’ne tarihlenen savunma yapıları ve yeraltı ambarlarının oluşturduğu bir antik hat üzerinde bulunuyor.

Keşiften sonra basına açıklama yapan çiftçi, bir toplu mezar bulduğunu anladığı anda jandarmaya haber verdiğini söyledi: “Tarlayı sürerken garip sesler duydum ve baktığımda bir takım kafatasları olduğunu gördüm. İlk başta hayvanlara ait olduğunu düşündüm. Fakat daha yakından bakınca aslında insan kafatasları ve iskeletleri olduğunu anladım.”

Tarlada oluşan oyuk, toplu mezar aşağıda bulunuyor.

Today's Zaman, Cihan Haber Ajansı
Görseller: Cihan

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login