Çiftçinin Kapı Stoperi 3500 Yıl Öncesine Tarihlendi

Bir çiftçi tarafından 12 yıldır kapı stoperi olarak kullanılan bronz çağından kalma tören hançeri, müze tarafından 39.000 pound’a satın alındı. Türk lirasıyla yaklaşık 135.000 lira ediyor.

Yaklaşık 70 cm boyutundaki hançerin 3500 yıllık olduğu düşünülüyor. Bulunduğu yer olan İngiltere’de türünün ikinci örneği, tüm Avrupa’da ise türünün altıncı örneği olan hançer, 2002 yılında bir çiftçi tarafından tarlasını sürerken bulundu. Fakat kendisi doğal olarak bu hançerin öneminden bihaberdi. Çiftçi hançeri evine aldı ve on yıldan uzun bir sure boyunca kapı stoperi olarak kullandı. Hançer, çiftçinin bir arkadaşı bir arkeologa göstermesini tavsiye edene kadar, neredeyse çöpe atılmak üzereydi.

Rudham Dirk olarak adlandırılan hançer, ilk başta taşınabilir eserler programı tarafından incelendi. Sonrasında ise çiftçiden 39.000 pound’a satın alındı.

Arkeolojinin kıdemlilerinden Dr. Tim Pestell, benzer hançerlerden daha önce İngiltere’de bir tane, Fransa’da iki tane, Hollanda’da iki tane bulunduğunu söyledi. Pestell uzun yıllardır kapı tutacağı olarak kullanılan bu hançerin Bronz Çağı tarihinin araştırılmasında yardımcı olacağını ekledi. Pestell sözlerine şöyle devam etti: “Böylesine nadir ve değerli bir şeyi bulduğumuz için çok memnunuz. Bu tür buluntular madenciliğin erken evrelerinde insanların inançlarına dair bilgiler sunmakta.”


Daha önceden bir benzeri İngiltere’de bulunmuş ve British Museum’da sergilenen diğer ritüel hançeri.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply