Kahramanmaraş’ta Tarla Süren Çiftçi Antik Fil Fosilleri Buldu

Kahramanmaraş’ta bir çiftçi, tarlasını sürdüğü sırada antik file ait olduğu düşünülen fosiller buldu.

Kahramanmaraş’ta Tarla Süren Çiftçi Antik Fil Fosilleri Buldu

Çiftçi, Gavur Gölü’nde kiraladığı tarlayı sürerken traktörün pulluğuna sert bir cismin takıldığını fark etti ve traktörü durdurdu. İncelediği cismin daha önce bölgede bulunan ve Kahramanmaraş Müzesi’nde sergilenen antik fil fosiline benzetince müze yetkililerine haber verdi.

Tarlaya gelen müze görevlileri, yaptıkları ilk incelemede, buluntuların fosil olabileceğini belirterek çıkan parçaları incelemek üzere götürdü.

Olay yerinde inceleme yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Fetih Yanardağ, bulunan parçaların kent müzesinde sergilenen ve “mamut” olarak bilinen “antik fil” fosili ile büyük benzerlik gösterdiğini söyledi.

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan İnan ise, çiftçinin bulduğu fosillerin Filgillerden Elephas cinsine ait olabileceğini belirtti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login