Kahramanmaraş’taki Karahüyük’te Kazılar Başladı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde bulunan Karahüyük’te kazı çalışmaları başladı.

İlk yerleşimin MÖ. 2000 yılında Assur Ticaret Kolonileri döneminde başladığı Karahüyük’te 2015 yılı kazı sezonu yaklaşık 25 kişilik bir ekip ile yürütülecek. 2016 yılı kazı sezonunda ise kazı ekibinin büyütülmesi planlanıyor.

Bugüne kadar höyükteki tahribat ise çok büyük. Höyüğün yarısından fazlası evler tarafından kaplanmış ve kaçak kazılarla oluşan tahribatın boyutu da yüksek. 18 metre yüksekliğe sahip höyükte en çok zarar gören tabaka ise Geç Hitit Dönemi tabakası.

Karahüyük kazı başkanı Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal, Karahüyük’te 1947 yılında Arkeolog Tahsin Özgüç ve eşi Nimet Özgüç tarafından bir araştırma yapıldığını belirtti ve bu çalışmada Geç Hitit Dönemi ile Hitit İmparatorluğu’na ait bir tabakanın ortaya çıktığını söyledi.

Uysal, “Araştırmalara göre burası MÖ. 2000 ile 1750 yılları arasında Assur ticaret kolonileri çağında başlıyor. Ondan sonra Hitit devleti kurulduğu zaman yerleşim devam ediyor. Hitit devletinin yıkıldığı MÖ. 1200 tarihine kadar Hitit şehirlerinden birisi olarak kalıyor. Hititler yıkıldıktan sonra Geç Hitit Beylikleri var. MÖ. 1200’lerde başlayıp MÖ. 700’lü yıllara kadar inen bir devir. Bu zamanda da burası yerleşim görmüş. Sonra çok zayıf olarak Helenistik ve Roma döneminde de küçülerek günümüze kadar gelmiş.” dedi.

milliyet

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login