Kahramanmaraş’taki Antik Kentte, Şölen Mozaiği Ortaya Çıktı

Kahramanmaraş’ta yer alan Germanicia Antik Kenti’nde yapılan kazılarda, müzik eşliğinde dans edildiği, bir açık hava şölenini anlatan mozaik taban bulundu.

Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki Germanicia Antik Kenti’nde sürdürülen arkeolojik kazılarda, 1.500 yıllık mimari yapılar ve hamam kalıntıları ile 50 metrekare büyüklüğünde bir mozaik taban ortaya çıkartıldı. Germanicia Antik Kenti sınırları içerisinde bugüne kadar 35 ayrı alanda arkeolojik yapı kalıntıları tespit edildi.

Muhteşem bir mozaik taban ortaya çıkardıklarını belirten Kahramanmaraş Müze Müdürü Safinaz Acıpayam, bu mozaikte muhtemelen av öncesi bir açık hava ziyafet şöleninin tasvir edildiğini söylüyor.

(İlgili: Kahramanmaraş’ta Paleolitik Döneme Ait Mağara Resimleri Bulundu)

Yeni gün yüzüne çıkartılan mozaik tabanın orta merkezinde iki çift oturuyor ve alanda üç kadın müzik eşliğinde dans eder vaziyette betimlenmiş. Sunum yapan iki erkek figürü var ve aynı zamanda incir ağacına tırmanan çıplak ayaklı küçük erkek çocuğunun figürü yer alıyor.

Acıpayam, “Kazı çalışmalarında, daha önce bulunmuş olan mozaiğimizin devamı niteliğinde 50 metrekarelik bir mozaiğe rastlanıldı. 2015 yılında kazısını gerçekleştirdiğimiz iki panodan oluşan mozaiğe rastlamıştık ve bu mozaik üzerinde av sahneleri bulunmaktaydı. 2021 yılı kazısında bulduğumuz pano aslında 2015 yılındaki mozaiğin devamı niteliğinde ve burada muhtemelen av öncesi bir açık hava ziyafet şöleni olduğunu düşünüyoruz.” diyor.

Alanın tamamında arkeolojik kazılar gerçekleştirilmedi. Dolayısıyla mozaiğin bulunduğu alanda kazıların 2022 yılında da devam etmesi planlanıyor. Ayrıca 2022 yılı sonunda kazıların yapıldığı alanın ziyarete açılması bekleniyor.

Germanicia Antik Kenti

Kahramanmaraş, Kuzey Suriye, Mezopotamya ve İç Anadolu’yu birbirine bağlayan önemli ticaret yollarının kavşak noktasında yer almasından dolayı birçok farklı medeniyetin hakimiyeti altına girdi. Asurlardan sonra bölgeye Persler, Makedonlar, Suriye Krallığı ve Kommegene Krallığı egemen oldu. Milattan sonraki yıllarda kenti ele geçiren Roma, Roma İmparatoru Gaius Caesar Germanicus (Caligula) onuruna şehre Germanicia adını verdi. Germanicia Antik Kenti’nin uğradığı saldırılar ve yangınlar sonucu 1500 yıl önce yıkılıp zaman içinde toprağa gömüldüğü tahmin ediliyor.

Kahramanmaraş’taki 1500 yılık mozaikleri ve antik yapıları ile eşsiz Germanicia kenti, 146 hektarlık geniş bir alana yayılıyor. Milattan sonra 4. ve 5. yüzyıla ait bir Roma Kenti olduğu ve sakinlerinin yüksek mevkili aristokratlar olduğu anlaşılan Germanicia’da bulunan taban mozaikleri, dönemin sosyal ve kültürel hayatı hakkında önemli bilgiler veriyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login