Bursa’da 2400 Yıllık Bithynia Sarayında Tüneller Bulundu

Bursa’da, 2400 yıllık Bithynia Sarayı’na ait tünel, mahzen ve Uludağ’dan gelen suyu taşıyan kanalların bulunduğu bölümler gün yüzüne çıktı.

Bursa'da 2400 Yıllık Bithynia Sarayında Tüneller Bulundu

Bursa’da Muradiye Devlet Hastanesi’nin karşısındaki Tophane Parkı’nda yürütülen restorasyon çalışmalarında çeşitli tüneller bulundu. Geniş kapsamlı çalışmalar sonrasında 2400 yıl öncesine ait yaşam alanları ortaya çıktı.

Bursa'da 2400 Yıllık Bithynia Sarayında Tüneller Bulundu

Son olarak Tophane yamaçlarındaki surlar bölgesinde yürütülen çalışmalar sırasında Bithynia Sarayı’nın alt katmanlarının gün yüzüne çıktığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Buradaki görünen ilk kapıdan girdiğimizde içinde 10 ayrı büyük mekan ortaya çıktı. Bunlar sarayın alt mekanları. Değişik amaçlarla kullanılmış. Tarih boyunca, yüzyıllar boyunca kullanmış yerler. Osmanlı döneminde de kullanılmış. Burada dehlizler, yollar var. Tüm bölgenin birbirine bağlantısı var.” dedi.

Bursa'da 2400 Yıllık Bithynia Sarayında Tüneller Bulundu

Ortaya çıkan tarihi alanın, zamanında çok güzel inşa edildiğini belirten Altepe, şöyle devam etti:

“İnsanın içinde rahatlıkla yaşayabileceği, havalandırmasından tüm sistemlerine kadar her şey kurulmuş. Su kanalı var. Uludağ eteklerinden Pınarbaşı üzerinden pırıl pırıl sular buraya geliyor ve sarayı besliyor. Kimsenin görmediği değişik dehlizlerden saraya giren ve herkesin rahatlıkla kullandığı en kaliteli sular burada. Değişik yerde çıkışlar var. Tüneller ve tünellerle bağlantılar var. Bu bölgenin tamamı saraylar alanı ve bu alanların hepsi birbirine bağlantılı.”

Bursa'da 2400 Yıllık Bithynia Sarayında Tüneller Bulundu

“Bithynia Sarayı ve burada hemen yanı başında Osmanlı Sarayı yani Bey Sarayı var. O da şu anda orduevinin altında, inşallah ortaya çıkaracağız. Oraya da bağlantı yolları var. Bey Sarayı ile Balibey Hanı arasında tüneller var. Bunları da ortaya çıkarıyoruz. Bunlar doğuya doğru uzantılar. Bir de batıya doğru Kaplıcakapı’ya uzantılar var. Oradan da Zindankapı’ya uzantılar var.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login