Maya Piramidinin Altına Kralın Ruhunu Taşıması İçin Su Tüneli İnşa Edilmiş

Meksika’da Maya piramiti Palenque’de kral Pakal’ın ruhunu yeraltı dünyasına taşımak için inşa edildiği düşünülen su tüneli bulundu.

Maya kalıntılarının bulunduğu Palenque’de çalışan arkeologlar, Pakal isimli kralın mezarının bulunduğu Yazıtlar Tapınağı’nın altında bir su tüneli bulduklarını açıkladı.

Arkeolog Arnoldo Gonzalez, mezarın ve piramidin kasıtlı olarak bir su kaynağının üstüne inşa edildiğini düşündüklerini söylüyor. Piramit MS 683 ile 702 yılları arasında inşa edilmiş.

Piramidin altındaki tüneller suyu mezar odasından, tapınağın önündeki meydana çıkarıyor, böylece Pakal’ın ruhuna yeraltı dünyasına giden bir yol açıyor.

tünel1

Fotoğrafta arkeologların keşfettiği ve su taşımak için yapılmış yaklaşık 60 cm genişliğinde ve yüksekliğindeki tünel görülüyor.

Kazılarda Pakal’ın içine konulduğu, oymalı taş lahit oldukça ilgi çekmiş ve bazı komplo teoricileri bu betimlerde Maya kralının bir uzay gemisinin kontrol masasında oturduğunu iddia etmişti.

Fakat Gonzalez yaptığı açıklamada, mezarda bulunan bir çift taş kulak tıkacında bir tanrının “ölülere yeraltı dünyasına doğru rehberlik edeceğini, yeraltı dünyasına kabul edilebilmeleri için onları suya batıracağı”nın yazılı olduğunu belirtti.

Yani Pakal bir yere uçmamış, aksine suya dalmıştı. Gonzalez “Bunun uzay gemileriyle hiçbir alakası yok” diyor.

Mezar odasından başlayıp sonra başka bir tünele bağlanan su tüneli taştan yapılmış ve 60 cm ene ve yüksekliğe sahip.

Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü arkeoloji bölümü başkanı Pedro Sanchez Nava, su tüneliyle ilgili teorinin mantıklı olduğunu söyledi. Nava, Meksiko’daki Teotihuacan’da benzer bir su tünelinin bulunmuş olduğunu da ekledi.

Nava “Her iki örnekte de bir su akıntısı mevcut. Su hakkında mecazi bir anlam var burada.. O yaşam döngüsünün başladığı ve bittiği yer” dedi.

tünel2

Fotoğrafta, 200 yıl önce Meksika’nın yağmur ormanlarında yeniden keşfedilen Yazıtlar Tapınağı görülüyor. Tapınak antik Palenque şehrindeki en büyük yapı.

Alandaki kazılar, araştırmacıların piramidin merdivenleri altındaki bölümün jeo-radar taramalarında bir takım anormallikler görüp endişelenmesiyle başladı.

Bir deliğin ya da jeolojik fayın piramidi çöktürmesinden ya da yıkmasından korkan araştırmacılar bu noktayı kazmaya başladı. Bu kazılarda tünelin üstünü örten, dikkatlice örülmüş üç katlı bir taş tabakasına rastlandı.

Gonzalez aynı üç katlı taş tabakalanın piramidin içinde, Pakal’ın mezarının zemininde de bulunduğunu söyledi.

Gonzalez mezar ve tünel arasında bir geçiş olmadığını düşündüklerini, fakat tünel çok dar olduğu için içinden geçilerek araştırma yapılmadığını da ekledi. Araştırmacılar yeraltındaki tüneli görebilmek için bir robot kamera kullanmak zorunda kaldı.

 


Associated Press, 25 Temmuz 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login