Maya Piramidindeki Gizli Geçit Bazı Gizemleri Aydınlatıyor

Antik Mayalara dair bazı gizemler, 1000 yıllık Kukulkan piramidinin altında bulunan gizli geçit sayesinde nihayet çözülebilir.

Bir araştırmacı, tapınak içindeki gizli tünellerden birinden emekleyerek geçiyor.

Meksika’nın Yucatan yarımadasındaki Chichen Itza tapınak kompleksinin bir parçası olan Kukulkan piramidi, 1500’lü yıllarda İspanyol işgalcilerin keşfinden beri birçok sır barındırıyor. Ancak bu sırlar, 500 yıldan uzun bir süredir çözülmeyi bekliyor.

Şimdi ise uzmanlardan oluşan bir ekip, obruk adı verilen suyla dolu devasa bir yeraltı mağarasına açılan gizli bir geçit bulduklarına inanıyor.

 

 

Obruklar, kireçtaşı ana kayası çöktüğünde ve altındaki yeraltı suları yüzeye çıktığında oluşur.

(Kukulkan Piramidinin İçinde İki Piramit Daha Bulundu)

Meksika’nın doğusunda yer alan Yucatan yarımadasında birçok obruk bulunuyor ve doğal bir yüzme havuzu görevi gördüğü için bölgeye birçok turist çekiyor.

Ancak Antik Mayalar için bu obruklar, tanrılarıyla iletişim kurdukları kutsal yerlerdi. Chichen Itza aslında “Itza kuyusunun ağzında” anlamına geliyor.

El Castillo olarak da bilinen Kukulkan piramidi.

Mayaların obrukların içinde insan kurban ettiğine dair hikayeler mevcut. 2015 yılında Chichen Itza’da yapılan bir araştırmada, bir obrukta insan kalıntıları bulunmuştu.

Şimdi ise sualtı arkeoloğu Guillermo de Anda’nın öncülüğündeki Büyük Maya Akifer Projesi ekibi, piramidin ana mezar odasına bağlanan gizli bir tünel bulduklarını söylüyor.

(Chichen Itza Piramidinin Altında Yeraltı Nehri Bulundu)

Bilim insanları, yaklaşık altı aydır tapınağın içindeki yeraltı labirent sistemini inceliyor. Şimdiye dek sadece bu tünelin varlığını biliyorlar çünkü lidar teknolojisi kullanılarak yapılan taramalarla ancak bu kadarı görülebiliyor.

Ancak şimdi geçitin girişini bulduklarını ve yakında bunu fiziksel olarak keşfetmeyi umduklarını söylüyorlar.

Kukulkan piramidinin içindeki tünel.

De Anda, “Ana mezar odasından, yapının altındaki mağaraya girebiliyoruz ve burada muhtemelen Antik Mayalar tarafından kasıtlı olarak kapatılmış bir geçit bulduk.”

“Buraya tekrar gireceğiz ve bu sefer bu geçitin bizi piramitin altındaki obruğun girişine götürüp götürmediğini görmek için kapatılmış bölmeyi açmaya çalışacağız.”

(Mayaların 1,500 Yıl Boyunca Çocuk Kurban Ettiği Mağara Keşfedildi)

Ekip, yeni bilgilerin, tapınağın yapıldığı tüylü yılan tanrısı Kukulkan ile ilgili daha fazla ipucu vermesine yardımcı olabileceğinden umutlu. Yerel efsaneler, gizli obruğun, insanları kurban etmekte kullanıldığını iddia ediyor. Dolayısıyla bu tünel, Kolomb öncesi Maya uygarlığının öbür dünya kavramları hakkında daha fazla bilgi verebilir.

De Anda, “Bu verilerle, ayrıntılı bir yeraltı dünyasıyla ilgili yerel efsanelerin doğru olup olmadığını kesin olarak öğreneceğimize inanıyoruz. Mayalar, doğurganlıktan yağmura ve yıldırımlara kadar her şeyin bu yeraltı dünyasından geldiğine inanmışlardı.” diyor.


The Sun. 13 Kasım 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login