Meksika’da Büyük Bir Maya Sarayı Bulundu

Meksika’daki arkeologlar, 1.000 yıl önce Maya uygarlığının zirve dönemine tarihlenen büyük bir sarayın kalıntılarını ortaya çıkardılar.

Bir arkeolog, ortaya çıkartılan Maya sarayının kalıntılarını temizliyor. C: Mexico’s National Institute

Yucatán eyaletindeki Kulubá antik kentinde sürdürülen kazılarda 6 metre yüksekliğinde, 55 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde bir binanın kalıntıları bulundu.

Söz konusu yapının, Maya tarihinin iki döneminde de, MS 600 yılına kadar kullanıldığı düşünülüyor.

(Mayalar Savaş Esirlerini Parçalayarak Kuyuya Atmış)

Maya medeniyeti, İspanyollar bölgeyi fethetmeden önce gelişmişti. O dönemde Mayalar, günümüzde güney Meksika, Guatemala, Belize ve Honduras da dahil olmak üzere geniş bir alana yayılmıştı.

Araştırmacılar, sarayın Maya tarihinin iki döneminde kullanıldığını söylüyor: Geç Klasik (MS 600-900) ve Terminal Klasik (MS 850-1050).

Saray, Maya tarihinin iki döneminde de kullanılmıştı. C: Reuters

Arkeologlar antik sarayın yanı sıra Kulubá’nın merkez meydanında dört yapı daha keşfetti: bir sunak, iki konut binasının kalıntıları ve fırın olduğu düşünülen yuvarlak bir yapı.

Arkeolog Alfredo Barrera, “Bu çalışma henüz başlangıç, sitedeki en büyük yapılardan birini açığa çıkarmaya başladık.” diyor.

“Yucatán’ın kuzey doğusundaki bu bölgenin mimari özellikleri hakkında çok az şey biliyoruz. Yani ana hedeflerimizden biri, kültürel mirasın korunması ve restorasyonu, aynı zamanda Kuluba mimarisinin incelenmesi.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login