Meksika’da 2300 Yıllık Devasa Bir Saray Bulundu

Meksika’nın Oaxaca Vadisi’nde 2,300 yıl öncesine dayanan eski bir saray kompleksinin kalıntıları keşfedildi. Bölgede bugüne kadar kazılan eski kraliyet yapısı olan saray, Mezoamerika’daki erken devletlerin ortaya çıkışının en eski kanıtlarından biri.

Erken devlet toplumlarının ortaya çıkışına dair kanıtların bulunması, arkeologlar için büyük önem taşımakta. Yöneticilerin halkı yönettiği yapılar olan bu saraylar, erken devlet yapılarının anahtar yapılarıydı. Bu nedenle, bu yapıların kalıntılarını keşfetmek, dünyanın farklı bölgelerindeki arkaik devletin ortaya çıkış dönemini anlamaya çalışan araştırmacılar için genellikle yararlıdır.

Oaxaca’nın uzun süredir Mesoamerika’da ortaya çıkmış en eski erken devletlerden biri olduğu düşünülüyor. Yeni bulunan ve Proceedings of the National Academy of Sciences’de yayımlanan saray kalıntıları da bu görüşe destek çıkıyor.

Araştırmacılar, 1993 yılından bu yana Oaxaca Vadisi’ndeki El Palenque arkeolojik alanında haritalama, yüzey araştırmaları ve kazı çalışmaları yapıyor. Son olarak arkeologlar, El Palenque’in meydanının kuzey tarafında, bir zamanlar 2.000 metrekareyi aşan bir saray kompleksini günyüzüne çıkardılar.

Sarayın özellikleri ve arkeolojik buluntuları, tarihsel olarak daha sonraki dönemlere ait Mezoamerikan devletlerin kraliyet saraylarına benzemekte. Aslında bu saray, sadece hükümet yetkililerinin devlet işleri yapmak üzere toplandıkları mahkemelerden ve binalardan oluşan çok işlevli bir saray değil, aynı zamanda yöneticilerin konut bölgesi. Arkeologlar, bu kompleksin büyük ölçekli tek bir inşaat çalışmasıyla inşa edildiğine inanıyor.

Sarayın büyüklüğü, yöneticinin ne kadar güçlü olduğunu vurguluyor ve bina inşası için insan gücünü kullanma kabiliyetine işaret ediyor.

Arkeologlar, sarayın ne zaman inşa edildiğini ve hangi dönemde burada yaşadıklarını bulmak için radyokarbon tarihlendirmesi yaptı. Ekip, saray duvarlarına gömülmüş olan örnekler de dahil olmak üzere alanda bulunan kömür örneklerinden bir dizi radyokarbon tarihini hesaplayarak, yapının MÖ. 300 ila 100 yılları arasında yapıldığını tespit etti. Sarayın duvarları içinde bulunan pişmiş toprak kap parçalarına yapılan analizler de bu sonuçları doğruladı.

Bu dönem, Oaxaca Vadisi’nde devlet organizasyonuna dair önemli kanıtların bulunduğu bir dönem ve bulunan bu saray ise bunun bir başka kanıtı oldu.

Araştırmacılar, “2,300 yıllık saray, Oaxaca Vadisi’nde bugüne kadar kazılmış en eski çok fonksiyonlu saraydır ve şu an orada ortaya çıkan erken devlet toplumunun önemli bir göstergesi.” diyor.

Meksika’daki 1300 Yıllık İnsan Kemikleri Boyanarak Takı Yapılmış

Bilinen En Eski Evcil Hindi Yumurtaları Meksika’da Bulundu


IBTimes. 27 Mart 2017.

Makale: Elsa M. Redmond and Charles S. Spencer. (2017). Ancient palace complex (300–100 BC) discovered in the Valley of Oaxaca, Mexico. Proceedings of the National Academy of Sciences

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login