Bilinen En Eski Evcil Hindi Yumurtaları Meksika’da Bulundu

1500 yıl önce Meksika’nın Oaxaca kentinde evcilleştirilmiş hindi yumurtalarının ritüel sunularda kullanıldığı ortaya çıktı. Böylece hindilerin evcilleştirilmesine ilişkin en eski kanıtlardan birisi bulunmuş oldu.

Bilinen En Eski Evcil Hindi Yumurtaları Meksika'da Bulundu

Meksika, Oaxaca’da bulunan 1500 yıllık hindi yumurtası kabukları ve hindi kemikleri. F: Linda Nicholas, The Field Museum.

Araştırmalarına göre hindinin MS. 400-500 yılları arasında evcilleşmiş olduğunu belirten araştırmanın yazarlarından arkeolog Gary Feinman, “Bugüne kadar arkeologlar arkeolojik alanlarda buldukları kemiklere dayanarak hindinin evcilleştirilmesi konusunda tahminde bulunuyordu. Fakat şimdiki araştırmamız, daha önce ortaya atılan hipotezleri güçlendirecek şekilde kanıtlar sunuyor.” diyor.

Evcilleştirilmiş hindi yumurtaları, binlerce yıldır Zapotek halkına ev sahipliği yapan Oaxaca’da yürütülen kazılar sırasında keşfedildi. Söz konusu araştırma Journal of Archaeological Science: Reports’ta yayımlandı.

Feinman, “Bu keşif oldukça heyecan vericiydi çünkü beş sağlam yumurtayı birarada bulmak çok nadir bir durum. Hiç beklemediğimiz bir şeydi.” diyor.

Feinman, “Hayvan kemikleri üzerine çalışma yapan arkeolog Heather Lapham, yedi tane yeni çatlamış yumurtanın yanındaki beş tane çatlamamış yumurtanın ritüel bir sunu olarak bırakıldığını hemen anladı. Çatlayan yumurtalardan çıkan yavru hindilerin birkaç küçük kemiğini de bulabildik. Elektron mikroskopuyla yaptığımız taramalar sonucunda, bu yumurtaların hindi yumurtası olduğunu kesinleştirdik.”

Bilinen En Eski Evcil Hindi Yumurtaları Meksika'da Bulundu

Günümüzde Oaxaca’da ellerinde hindi taşıyan bir çocuk. F: Linda Nicholas, The Field Museum.

Araştırmacılar, henüz çatlamamış yumurtaların yakınlarında bulunan diğer genç ve yetişkin hindi kemiklerinin bu hayvanların evcilleştirildiğine işaret ettiğini söylüyor. Aynı zamanda bu buluntuların, hindilerin tarihsel kullanımı hakkında da önemli bilgiler verdiği belirtiliyor.

Bu yumurtaların Zapotek halkı için ritüel bir öneme sahip olduğu düşünülüyor. Zapotek insanları günümüzde hala Oaxaca’da yaşıyor ve evcilleştirilmiş hindiler onlar için hala önemli.

Feinman, hindilerin yemek için, hediye edilmek için ve ritüellerde kullanılmak için yetiştirildiğini söylüyor.

Hindilerin evcilleştirilmesi hakkında edinilen bu yeni bilgiler, Mezoamerika’da hayvan evcilleştirme

“Avrasya ile karşılaştırıldığında, Oaxaca’da ve Mezoamerika’da çok az evcilleştirilmiş hayvan vardı.” diyen Feinman, “Avrasya’da çok çeşitli derecede et kaynağı vardı fakat 1500 yıl önce Oaxaca’da tek yerel kaynak hindiler ve köpeklerdi. Günümüzde Oaxaca’da yaşayan insanlar, çoğunlukla Yeni Dünya’nın keşfiyle buraya İspanyolların getirdiği tavuk, sığır, domuz etine güvenerek yaşıyor. Fakat bölgede hindilerin tarihi, ritüel önemi ve ekonomik önemi hala geçerliliğini koruyor.” diyor.

Günümüzde hindiler Zapotek halkı için çok önemli olmasının yanısıra, Amerikan Şükran Günü kültüründe de benzer bir rol oynuyor.


Makale: http://dx.doi.org/10.1016/j.jasrep.2016.05.058
Çeviri: Science Daily. 21 Kasım 2016.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login