Meksika’da Mayalara Ait Saray Benzeri Görkemli Bir Yapı Bulundu

Arkeologlar, Meksika’nın Yucatán Yarımadası’ndaki demiryolu inşaatı sırasında saray benzeri 1.500 yıllık bir yapıyı ortaya çıkardı.

Maya dilinde “Güçlü veya kudretli elin efendisi” anlamına gelen Kabah’ın bir görünümü. C: INAH

Meksika’daki arkeologlar, Yucatán Yarımadası’ndaki yaklaşık 1.500 yıllık Maya şehri Kabah’da, aralarında saray benzeri bir binanın da bulunduğu iki konut kompleksi keşfetti.

Ekip, Yucatán Yarımadası’ndan geçecek 1.500 kilometre uzunluğunda bir demiryolu olan Maya Treni demiryolu projesi öncesinde, bu arkeolojik alanda konut yapılarının ilk kanıtı olan binaları ortaya çıkardı.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH) yaptığı açıklamada, saray benzeri yapının 26 metre uzunluğunda olduğunu ve kuş, tüy ve boncuk oymalarıyla süslendiğini söylüyor. Binanın cephesinde, duvarlardan çıkıntı yapan sekiz dikdörtgen sütun içeren bir revak bulunuyor.

(İlgili: Maya Piramidinde Uzun Kafatasları ve Kesilmiş Kafalar bulundu)

Ekibin eşbaşkanlığını yapan INAH’tan arkeolog Lourdes Toscano Hernández, saray ve diğer konut kompleksinin insanların uyuduğu, yemek yediği ve günlük hayatlarını yaşadığı elit yaşam alanları olduğunu söylüyor. Toscano Hernández, isimleri bilinmese de, binalarda şehri yöneten bir grup insanın yaşamış olabileceğini belirtiyor.

Petén sarayının genel görünümü. C: INAH

Toscano Hernández, binaların idari işlevler için de kullanılmış olabileceğini, yakınlarda halka açık toplantılar yapılmış olabileceğini sözlerine ekliyor.

“Saray benzeri yapıdaki kuş, tüy ve boncuk oymaları, bu yapılarda yaşayan seçkinler ile Maya tanrıları arasındaki ilişkiyi sembolize etmiş olabilir; bu da onların statülerini meşrulaştırmaya yardımcı olmuş olabilir.”

INAH açıklamasında, yakın zamana kadar antik kentin diğer bölümleriyle birlikte konut komplekslerinin de bitki örtüsüyle kaplı olduğu belirtildi. Binaların tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor ancak şehir, Guatemala ve Belize’yi de kapsayan Petén bölgesinden gelen insanlar tarafından MS 250 ile 500 yılları arasında kuruldu. Toscano Hernández, şehrin ilk hükümdarının bu yapılarda yaşamış olabileceğini söylüyor.

Kabah arkeolojik bölgesindeki yapıların görünümü. C: INAH

Arkeologlar binaların içinde boyalı kaplar ve gündelik kullanıma sahip kaplar da dahil olmak üzere çanak çömlek kalıntılarını buldu. Sitedeki araştırmalar sürüyor.

Mayalar bölgede 250 ile 900 yılları arasında gelişti. 900 civarında birçok şehir yıkılırken, Chichén Itzá gibi yeni şehirler inşa edildi.


Live Science. 21 Eylül 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login