Maya Piramidinde Uzun Kafatasları ve Kesilmiş Kafalar bulundu

Maya piramidine gömülen bazı bireylerin kafatasları deforme edilerek uzatılmış ve bazıları ise ritüelistik kafa kesme sırasında öldürülmüş.

Moral-Reforma Arkeolojik Bölgesi’ndeki Yapı 18’de bulunan 13 kişiden ikisinin kalıntıları. C: INAH

Meksika’daki arkeologlar, Tabasco yakınlarındaki Moral-Reforma arkeolojik alanında bir Maya piramidinin yakınında – kurban ritüellerinin bir parçası olarak kafaları kesilen iki kişi ve kasıtlı deformasyon yoluyla kafatasları uzatılan beş kişi dahil olmak üzere – 13 kişinin kalıntılarını keşfetti.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH) insan kalıntılarını ilk olarak Nisan ayında buldu ancak bunları analiz ettikten sonra bulgularını bu hafta açıkladı.

İnsan kemikleri, Maya uygarlığının bölgede geliştiği MS 600 ile 900 yılları arasına tarihleniyor. Arkeologların açıklamasında, mezarların insan kafatasları, çene parçaları ve alt ve üst uzuv kemiklerinden oluştuğu belirtildi. Analizler ayrıca bazı kemiklerin kırmızı pigmentle kaplandığını da ortaya çıkardı.

Uzatılmış kafataslarından bazılarını burada görebilirsiniz. C: INAH

Anatomik inceleme, bireylerin tamamının 17 ila 35 yaşları arasında erkek olduğunu ortaya çıkardı. İlk bin yıl boyunca Mayalar bazen savaş esirlerini kurban ediyordu, ancak bu kişilerin esir olup olmadığı şimdilik belirsiz.

Analizler ayrıca bireylerin en az beşinin deforme olmuş, uzun kafataslarına sahip olduğunu buldu. Bu, bir kişinin kafasının gençken bantlarla daraltılmasıyla elde edilebilecek bir şekil.

(İlgili: İspanyollar İnka Lideri Atahualpa’yı Nasıl Tuzağa Düşürdü?)

Arkeologlar, bunun Mayalar ve diğer eski toplumlar (Japonya’daki insanlar, Hunlar, Orta Çağ Avrupalı kadınları ve bazı Amerika yerli kabileleri dahil) tarafından sıklıkla uygulandığını ve bu uygulamayı yapanların sosyal statüsünü yükseltmiş olabileceğini söylüyor.

Kafatasları, bazılarında diş patolojisi bulunan erkeklere ait. C: INAH

Moral-Reforma, zaman zaman Calakmul ve Palenque gibi diğer Maya şehirleriyle ittifak kuran bir Maya krallığının merkeziydi. Moral-Reforma’da kazı ve araştırmalar devam ediyor; Arkeologlar şu ana kadar İspanyolların gelişinden öncesine ait 76 yapı ortaya çıkardı. Ancak Mayalar pek çok tanrıya tapıyorlardı ve bu piramidin hangi tanrıya/tanrılara hizmet ettiği belli değil.


Live Science. 25 Ağustos 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login