2010’da Keşfedilen Piramit En Büyük Maya Piramitleri Arasında

Keşfinden 5 yıl sonra, Güney Meksika’da bulunan bir Maya Piramitinde yapılan kazılar, şu ana kadar bulunan en büyük piramit mezarlardan biri olduğunu ortaya çıkardı. 75 m yüksekliğinde olan Tonina Chiapas akropolünün tabanından zirvesine kadar 208 taş basamağı bulunuyor.

2010da Keşfedilen Piramit En Büyük Maya Piramitlerinden Biri

Bu yeni bulgular piramidi Teotihuacan’daki ünlü Güneş Piramidi’yle aynı kefeye koyuyor. Güne Piramidi 225 m genişliğinde ve 65 ila 75 m yüksekliğinde.

Son kazılar Tonina’daki Maya şehrinin tahmin edilenin iki katı büyüklüğünde olduğunu kanıtladı. Şehir ayrıca kapladığı 10-12 hektarlık alan içinde, saray, tapınak, yerleşim ve yönetim gibi farklı amaçlara ayrılmış yedi açıkça belirtilmiş bölgesi olmasıyla da özgün bir yapıya sahip.

Tonina Chiapas, şu ana kada bulunan 300de fazla hiyeroglif metinle Meksika’daki en önemli arkeolojik alanlardan biri olarak görülüyor.

Daha önce Tonina tapınağının bir tepe üzerine inşa edildiği düşünülüyordu. Arkeolojik alanın direktörü Emiliano Gallaga yerel medyaya yaptığı açıklamada “Piramidin neredeyse tamamen mimarlar tarafından yapıldığını, ve doğaldan çok yapay bir yapı olduğunu görmek büyük bir sürpriz oldu. Çünkü daha önce hemen hemen bütün tepelerin doğal tepeler olduğu düşünülüyordu. Fakat yeni kanıtlar neredeyse tamamen şehrin antik sakinleri tarafından yapıldığını ortaya çıkardı ” diyor.

Alanda bu sene bir taş lahit bulundu ve MS 840-900 yıllarına tarihlendi. Lahitin içinde seramikler ve kemik kalıntıları bulundu fakat kemiklerin sahibinin kimliği henüz belirlenemedi.

Fakat bir kaç ay önce bir duvar üzerinde bulunan hiyeroglif yazıda, şehirdeki en önemli güçlendirilmiş evi yapan Maya şefinin tüm adını ve portresi görülüyordu. Maya şefi K’inich B’aaknal Chaahk, şehrin bilinen 14 hükümdarının altıncısıydı.

Arkeolog Dr Carlos Pallan Gayol “Bu duvar, Tonina tarihinin MS 680-715 yılları arasındaki, 6. hükümdarın ortaya çıktığı dönemi anlayabilmemiz için çok önemli. Henüz sadece K’inich B’aaknal Chaahk’ın, Tonina’daki daha büyük politik ve hegemonik güce sahip olan hükümdar olduğunu biliyoruz. Tonina şehri o zamanlar Po olarak biliniyordu (“Po” Mixe-Zoque dilinde beyaz anlamına geliyor)” diyor.

Duvarın arkasında bir taht ve MS 708 yılında Mart ve Haziran tarihlerinin yazılı olduğu yazıtlar bulundu.

Daha fazla hiyerogliflerin çevrilmesinin, Maya uygarlığının çöküşüne dair yeni bilgi ve fikirler ortaya çıkaracağı umuluyor.

news.com.au

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login