İskoçya’da Bulunan 3700 Yıllık Kadının Yüzü Canlandırıldı

1987 yılında İskoçya’da bulunan 3700 yıllık Tunç Çağı kadınının yüzü canlandırıldı.

İskoçya'da Bulunan 3700 Yıllık Kadının Yüzü Canlandırıldı

Kafatası ve dişleri de dahil olmak üzere kadının kemikleri, İskoçya’nın Caithness bölgesinde 1987 yılında bulunmuştu. Achavanich’te keşfedilen kadın, Achavanich’in kısaltması olan “Ava” olarak anılıyor. Kadının mezarının içinde bulunan diğer eşyalar, Thurso’daki Caithness Horizons Müzesi’nde tutuluyor.

Bronz çağda yaşamış kadın, sert bir kayanın içine kazılmış bir çukurda bulunmuştu ve kafatası anormal bir biçimdeydi. Araştırmacılar, kadının ilginç kafatası şeklinin kasıtlı yapıldığını öne sürüyor.

Araştırmacılar Bronz Çağ kadını Ava’nın, o dönemde Avrupa’da daha geniş bir alanda yaşamış olan Beaker insanlarından olduğunu düşünüyor.Kısa ve yuvarlağımsı kafatası şekli, bu insanlar arasında yaygındı.

İskoçya'da Bulunan 3700 Yıllık Kadının Yüzü Canlandırıldı

Dundee Üniversitesi’nden adli sanatçı Hew Morrison, çalışmaları sonucu 3700 yıllık kadının suratını canlandırmayı başardı. Morrison, kadının eksik olan alt çenesinin şeklini ve cildinin derinliğini hesaplayabilmek için antropolojik formüllere başvurdu.

Morrison, kadının dudak ölçülerinin, diş minelerini ölçerek ve dişlerin pozisyonundan ağız genişliğine bakarak tespit edilebildiğini söylüyor.

Keşfin yapıldığı 1980’li yıllarda, iskelet üzerinde yapılan araştırmalar, kadının 18 ila 22 yaşları arasında öldüğünü ortaya çıkarmıştı.


BBC

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login