Bursa’da Restore Edilen Osmanlı Camiinin Duvarları Sıvayla Kaplandı

Bursa’da 14. yüzyılda inşa edilen Yerkapı Camii’nin tarihi duvarları restorasyon adı altında çimentolu sıva ile kaplandı.

Bursa’da Restore Edilen Osmanlı Camiinin Duvarları Sıvayla Kaplandı

Türkiye’de tarihi eserlere yapılan restorasyon işkencesi bitmiyor. Bursa’nın tarihi Suriçi semtinde bulunan ve Osmanlı’nın kuruluş döneminde yapılan Yerkapı Camii’nin örme duvarları yenileme adı altında sıvayla kapatıldı. İnşaat çalışmalarında çalışan işçilere yönelik güvenlik uyarıları da minare kaidesine çakılmış durumda.

Yerkapı Camii’nde bu yılın başında Vakıflar Genel Müdürlüğü restorasyon çalışmasına başladı. 1960’lı yıllarda camiye eklenen son cemaat yeri yenilenirken tarihi örme  duvarlar sıvayla örtüldü.

Restorasyon çalışmasının yapının orijinal halini ortaya çıkarması gerektiğine dikkat çeken Restoratör Dr. Hüseyin Kaya ise yeni dönem yapılarda kullanılan sıvanın yapıya çok hasar vereceğini belirtiyor. Osmanlı döneminde Horasan sıva olarak bilinen yapı malzemesinin kullanıldığını söyleyen Kaya, bu harcın, yapısı sayesinde uygulandığı zeminden kalıp halinde çıkarılabildiğini vurguluyor. Günümüzde ise çimento ile karılan sıvaların kullanıldığını belirten Dr. Kaya, bu sıvanın uygulandığı duvardan zarar vermeden çıkmasının mümkün olmadığını söylüyor.

Bursa’da Restore Edilen Osmanlı Camiinin Duvarları Sıvayla Kaplandı

Konuyla ilgili olarak, Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerinin “Zaten caminin orijinal bir tarafı kalmamış” dediği iddia ediliyor.

Meydangazetesi.com.tr

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login