700 Yıllık Osmanlı Köyü Cumalıkızık İçin İmar Planına Onay Geldi

700 yıllık Osmanlı köyü Cumalıkızık’ı tarihi dokuya zarar vermeden yeniden şekillendirecek imar planına Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu onay verdi. Turizm merkezi olarak kentsel dönüşümde önemli rol oynayan Cumalıkızık, eski ihtişamına yeniden kavuşacak.

700 Yıllık Osmanlı Köyü Cumalıkızık İçin İmar Planına Onay Geldi

Yıldırım Belediye’si UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Cumalıkızık’ı kültür turizminin merkezi yapmak için kolları sıvadı. Dünya mirası Cumalıkızık’ı yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline getirmeyi amaçladıklarım ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Bu kapsamda hazırlanan ve bölgenin hem yerli hem yabancı turistler için önemli bir çekim merkezi haline gelmesini ve tarihi mirasa zarar veremeden köyün yeniden şekillenmesini sağlayacak olan 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı, Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan yapılan incelemeler sonrası onaylandı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Cumalıkızık’ta 7 bölge, çevre düzenlemesi ve mimari projeler yapılarak Osmanlı’nın kuruluş günlerine tanıklık eden tarihi dokuya zarar verilmeden eski kimliğine yeniden kavuşacak” dedi.

Cumalıkızık

Dünya Miras Komitesinin 38. Dönem Toplantısında Kültürel kategoride Dünya Miras Listesine alınan “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu” Dünya Miras alanı,  Orhangazi Külliyesi ve çevresini içine alan Hanlar Bölgesi, Hüdavendigar (I. Murad) Külliyesi, Yıldırım (I. Bayezid) Külliyesi, Yeşil (I. Mehmed) Külliye, Muradiye (II. Murad) Külliyesi ve Cumalıkızık Köyü olmak üzere altı bileşenden oluşmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olarak kurulan ve külliyelerle şekillenen Bursa’nın tarih boyunca sahip olduğu önemli ticari rolü, kentteki büyük hanlar, bedesten ve çarşılarla ortaya konulmaktadır. Hanlar Bölgesi 14. yüzyıldan bu yana kent ekonomisinin kalbi olmuştur. Erken dönem Osmanlı kentine istisnai bir örnek olan Bursa’nın kentleşme modeli, daha sonra kurulan Osmanlı-Türk kentlerine örnek teşkil etmiştir.

Cumalıkızık Köyü ve çevresindeki diğer vakıf köylerinin, payitaht Bursa’nın kent merkezindeki hanlar ve külliyelerle ekonomik ilişkileri, Osmanlı’nın bütün kurumlarıyla bir beylikten imparatorluk haline dönüşmesine önemli bir katkı sağlamıştır.

kulturvarliklari.gov.tr
milliyet

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login