Ani Harabeleri’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Girmesi İçin Çalışmalar Sürüyor

Kars’ta bulunan 5000 yıllık Ani Harabeleri’nde çalışmalar, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girebilmek için devam ediyor. Tarih boyunca bin yıllardır birçok uygarlığa ev sahipliği yapan, bugün ise turistler için bir uğrak noktası olan Ani Harabeleri’nde çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla devam ediyor.

Ani, Kars şehir merkezinden 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, bu yıl Ani’deki kurtarma kazılarının Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Profesörü Fahriye Bayram tarafından yapılacağını belirtti. Doğanay ayrıca antik şehirdeki duvarların restorasyon çalışmalarının UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmesi için tamamlandığını da sözlerine ekledi.

Doğanay sözlerine şöyle devam etti: “Ani, 2016’da Oslo’da yapılacak olan toplantıda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilir. Biz 2015 ve 2016 yıllarının Kars ve Ani Harabeleri’nin yılları olacağını tahmin ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu konuda bize büyük destek veriyor. Ayrıca burayı bölgedeki en iyi kültürel alanlardan yapabilmek için çeşitli kültürlerden 21 tarihi eser getireceğiz. Ani, Dnya Mirası Listesi’ne girmek için bir hazine niteliğinde. ”

Bir zamanlar Ortaçağ Ermeni Krallığı’nın başkenti olan Ani, 78 hektarlık bir alanı kaplıyor ve 4500 metre boyunca surla çevrili.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login